Choć rząd przekonuje, że w tym roku mamy więcej czasu na przesłanie deklaracji PIT do urzędu skarbowego, to 30 kwietnia o północy wszystkie zeznania PIT-37 i PIT-38 zostaną automatycznie zaakceptowane w usłudze Twój e-PIT. Kto nie zdążył rozliczyć wszystkich ulg, będzie musiał złożyć korektę PIT.
PIT w maju, choć po terminie, to bez kar, ale …
Z komunikatów MF płynie szeroki przekaz, że w tym roku deklaracje PIT można rozliczać do końca maja, bez konsekwencji podatkowych. Jednak nie do końca to prawda. Bo ustawowy termin rozliczenia podatkach dochodowego za 2019 rok nie został zmieniony. Nadal przypada on na 30 kwietnia 2020 roku. Po prostu zrezygnowano z wszczynania postępowań podatkowych wobec osób, które rozliczenia PIT dokonają po terminie, ale najpóźniej 31 maja 2020 roku.
Więcej czasu tylko na PIT-36, PIT-36L i PIT-39
Problem w tym, że ten dodatkowy miesiąc w zasadzie mają tylko podatnicy rozliczający się na drukach PIT-36, PIT-36L oraz PIT-39, czyli głównie prowadzący własną działalność gospodarczą lub osiągający oprócz dochodów z pracy, także takie, od których muszą samodzielnie obliczyć i odprowadzić zaliczkę na podatek.
Uwaga!
Tylko PIT-36 przygotowane w ramach usługi Twój e-PIT nie ulegają automatycznemu złożeniu (podobnie jak było z PIT-28 z końcem lutego).
PIT-37 i PIT-38 tylko do końca kwietnia. Potem wyłącznie korekta zeznania
Podatnicy osiągający dochody wyłącznie z pracy, od których to pracodawca czy zleceniodawca odprowadza zaliczki na podatek , na dowód czego dostali informacje PIT-11, mają przygotowane przez system KAS zeznania PIT-37 na Portalu podatkowym. Jeśli do tej pory nie rozliczyli się ze skarbówką (akceptując te PIT-y lub samodzielnie rozliczając w inny sposób), to o północy 30 kwietnia system automatycznie uzna rozliczenie PIT-37, przygotowane w ramach usługi Twój e-PIT, za złożone.
Czy wszystkie ulgi podatkowe zostały odliczone w PIT?
Dla niektórych podatników może oznaczać to "problem z głowy", ale jeśli podatnik ma do odliczenia np. faktury za ocieplenie domu czy wymianę pieca, które mogłby obniżyć podatek w ramach odliczeń z ulgi termomodernizacyjnej - to system Twój e-PIT nie zrobi tego za niego. Musi samodzielnie zmodyfikować swoją deklarację, by odzyskać pieniądze.
Podobnie będzie z odliczeniami w ramach ulgi internetowej czy ulgi rehabilitacyjnej na leki.
Pamiętajmy, że deklaracje PIT w usłudze Twój e-PIT są przygotowane jako rozliczenia indywidualne i takimi zostaną zaakceptowane 30 kwietnia. Istnieje szeroka grupa podatników, dla których rozliczenie wspólnie z małżonkiem przynosi korzyść podatkową, bo dochody lepiej zarabiającego współmałżonka nie wpadają do drugiego progu podatkowego i tym sposobem unikają wyższej 32% stawki podatku PIT. To wymaga działania ze strony podatnika, aby taką opcję rozliczenia zaznaczył w deklaracji podatkowej.
Czy uzyskasz pełną kwotę z ulgi prorodzinnej?
Warto również sprawdzić, czy PIT-37 przygotowany w ramach usługi Twój e-PIT uwzględnia pełne odliczenie ulgi na dzieci. Choć w tym roku resort finansów poprawił tą opcję i rozbudował o automatyczne dodawanie informacji z bazy numerów PESEL, to alarmowaliśmy podatników na przełomie lutego i marca, że gdy kwota odliczenia ulfi prorodzinnej jest wyższa niż suma pobranych zaliczek na podatek w ciagu roku, to dla uzyskania pełnego zwrotu z opłaconych składek ZUS potrzebne jest działanie podatnika. Inaczej zwrot jest zaniżony.
Jak otrzymać pełny zwrot ulgi na dzieci z Twój e-PIT?
Szybszy zwrot z elektronicznego PIT w terminie niż z majowej korekty zeznania
Jeśli podatnik w terminie do 30 kwietnia rozliczy zeznanie PIT i wyśle e-PIT do urzędu skarbowego online, to w ciągu maksymalnie 45 dni otrzyma zwrot nadpłaconego podatku, jeśli taki wystąpił. Przegapienie tego terminu powoduje, że ewentualne uzupełnienie ulg należy wykonać poprzez złożenie korekty PIT.
Źródło: www.pit.pl