Sprawdzą karty szczepień 7,5 miliona dzieci
Szczepienia mają dwa główne cele: chronić przed zachorowaniem na groźne choroby zakaźne oraz eliminować te choroby ze społeczeństwa. W Polsce szczepienia obowiązkowe są bezpłatne. Niektóre z nich są realizowane już u noworodków, w pierwszych godzinach życia.
Szczepienia realizowane są zgodnie z kalendarzem szczepień: u dzieci i młodzieży do 19 roku życia, u osób szczególnie narażonych na zachorowanie, czyli studentów uczelni medycznych, pracowników ochrony zdrowia, pracowników służb weterynaryjnych.
- Im więcej osób jest zaszczepionych, tym mniej się choruje. A - jak widać choćby po krztuścu w kraju - nie wszyscy ludzie to rozumieją. Niestety w Polsce, gdy chodzi o szczepienia mamy zbyt niski poziom wiedzy ogólnomedycznej - mówił nam dr n. med. Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny.
Do szczepień obowiązkowych należą obecnie w Polsce szczepienia przeciwko: gruźlicy, zapaleniu wątroby typu B, błonicy, krztuścowi, tężcowi, ostremu nagminnemu porażeniu dziecięcemu (poliomyelitis), odrze, śwince, różyczce, inwazyjnemu zakażeniu Streptococcus pneumoniae (pneumokokowym), inwazyjnym zakażeniom Haemophilus influenzae typu B, zakażeniom wywołanym przez rotawirusy, wietrznej.
Problemy z realizacją obowiązku szczepień ochronnych dzieci i młodzieży w Polsce coraz bardziej narastają. Z roku na rok w Polsce rośnie liczba dzieci, których rodzice nie wyrażają zgody na podanie im szczepionek zgodnie z obowiązującym kalendarzem szczepień.
Kary za brak szczepienia
Rodzice coraz częściej odmawiają poddania dzieci obowiązkowym szczepieniom. Najczęściej nie szczepimy dzieci przeciwko odrze, śwince, różyczce, błonicy, tężcowi, krztuścowi, pneumokokom, poliomyelitis.
Niepoddanie się obowiązkowemu szczepieniu jest uznawane za wykroczenie.
- Obowiązek wykonania szczepień jest egzekwowany w ten sposób, że prowadzone są liczne postępowania administracyjne przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego - informowała na sesji Rady Miasta Bydgoszczy Magdalena Warda, zastępca Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
Kary za brak obowiązkowego szczepienia nakłada wojewoda. Najwyższa może wynieść nawet 50 tysięcy złotych. W Bydgoszczy było to 8 tys. zł. Za odmowę zaszczepienia dziecka zgodnie z obowiązującym kalendarzem szczepień grozi kara 1500 zł albo kara nagany.
Osoba, która nie poddaje się obowiązkowemu szczepieniu ochronnemu przeciwko gruźlicy lub innej chorobie zakaźnej albo obowiązkowemu badaniu stanu zdrowia, mającemu na celu wykrycie lub leczenie gruźlicy, choroby wenerycznej lub innej choroby zakaźnej, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany. Tej samej karze podlegają osoby sprawująca pieczę nad osobą małoletnią lub bezradną.
Sanepid przeprowadzi wielką kontrolę szczepień w Polsce
Główny Inspektorat Sanitarny zapowiada wielką kontrolę w Polsce - sprawdzone zostaną karty szczepień 7,5 miliona dzieci!
Kontrole ruszą 1 kwietnia 2025 roku we wszystkich punktach szczepień w całej Polsce. Szef GIS Paweł Grzesiowski potwierdził, że planowane jest stworzenie katalogu zaszczepionych dzieci.
Chcemy zrobić katalog zaszczepionych dzieci, chyba pierwszy raz od czasów powojennych, by poznać prawdziwe danena temat zaszczepienia polskiej populacji przeciwko 13 różnym chorobom zakaźnym - powiedział szef GIS.
Główny Inspektorat Sanitarny przyznaje, że celem kontroli jest ustalenie, ile dzieci jest zaszczepionych, ile nie i dlaczego. - Już dziś wiemy, że są takie punkty, gdzie zaszczepiono jedynie 20-30 proc. dzieci zapisanych do danego lekarza i takie, gdzie ten odsetek sięga 95 proc. - informuje GIS.
- Ruchy antyszczepionkowe są dla nas obecnie największym ciężarem. Ci ludzie dezinformują pacjentów. Poza tym rodzice przestali się bać chorób zakaźnych i wierzą, że medycyna jest w stanie wyleczyć każdą dolegliwość. Tak nie jest. Dla przykładu; posocznica meningokokowa rozwija się błyskawicznie i my, lekarze nie mamy czasu i szans na uratowanie dziecka - mówił nam dr Ryszard Laudański z jednej z przychodni na bydgoskich Bartodziejach.