7 sierpnia obchodzimy niezwykły dzień - to święto Pracownika Opieki nad Osobami Starszymi. Praca opiekuna osoby starszej z pewnością nie należy do najłatwiejszych. To zawód, w którym liczy się empatia i chęć niesienia pomocy innym. Co jeszcze trzeba wiedzieć przed podjęciem się takiego zajęcia? Jakie wymagania trzeba spełnić, by zostać opiekunem osoby starszej? Jak wygląda praca i zarobki w tym zawodzie?
Święto jest wyrazem uznania dla wszystkich osób, które na co dzień podejmują starania, by zapewnić godną opiekę naszym seniorom. To często dzięki nim, osoby starsze mają możliwość korzystania z pełni życia i doświadczania wartościowych chwil – niezależnie od stanu zdrowia i kondycji.
Dzień Pracownika Opieki nad Osobami Starszymi to także idealna okazja, by podkreślić, jak istotne jest kompleksowe, wielospecjalistyczne podejście w efektywnej realizacji usług opiekuńczych. Dlatego Fundacja Zbieramy Razem współpracuje między innymi z: lekarzem, pielęgniarkami, fizjoterapeutami, psychologami, terapeutami zajęciowymi, opiekunami medycznymi, pracownikiem socjalnym, dietetykiem, kucharzem, kierowcami. Praca z każdej z tych osób ma ogromne znaczenie dla komfortu życia naszych podopiecznych. To nie tylko pomoc w codziennych czynnościach, ale też tysiące wysłuchanych historii, wspólne radości i smutki, towarzyszenie w ważnych chwilach.
Opiekun osoby starszej to osoba, której zadaniem jest pomoc w codziennych czynnościach starszej osobie, pielęgnowanie jej oraz organizacja czasu. Zajmuje się podawaniem leków, pomocą w czynnościach pielęgnacyjnych - czasami trzeba wyręczyć podopiecznego w niektórych czynnościach.
Bycie opiekunem opieki starszej to bycie jej towarzyszem, partnerem do rozmowy, organizatorem czasu. Warto pamiętać, że to nie tylko wsparcie fizyczne, ale także emocjonalne. Opiekun osoby starszej powinien być osobą wrażliwą i empatyczną, a przede wszystkim lubić ludzi.
Kwalifikacje?
Naukę na kierunku opiekun osoby starszej można podjąć w szkole policealnej. Szkoła trwa dwa lata, a uprawnienia do wykonywania zawodu otrzymuje się po zdaniu egzaminów zawodowych. Do rozpoczęcia nauki potrzebne jest świadectwo ukończenia liceum. Zajęcia zwykle są prowadzone w trybie zaocznym i są bezpłatne.
W czasie nauki należy odbyć praktyki zawodowe, które pozwolą zobaczyć jak ten zawód wygląda w praktyce i zweryfikować, czy dobrze czujemy się wykonując taką pracę.
Żeby pracować jako opiekun osób starszych można także ukończyć kurs opiekuna osób starszych (w różnych placówkach różnie nazywa się ten zawód). Taki kurs trwa dużo krócej niż nauka w szkole policealnej, a po jego zakończeniu otrzymuje się certyfikat poświadczający posiadane kwalifikacje. Kursy są jednak płatne, a ich ceny oscylują wokół 1000 złotych.
Kompetencje
Z pewnością odnajdziesz się w zawodzie opiekuna osoby starszej, jeśli: jesteś empatyczny i cierpliwy, chętnie przebywasz z seniorami i lubisz organizować im czas, jesteś sprawny fizycznie, pracowitość i optymizm to twoje cechy, nie boisz się wykonywania zabiegów medycznych.
Ile zarabia opiekun?
Z danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wynika, że zarobki opiekunów osób starszych oscylują wokół 3650 zł brutto. Co drugi opiekun osób starszych otrzymuje pensję od 3 300 PLN do 4 070 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych opiekunów osób starszych zarabia poniżej 3 300 PLN brutto. Na zarobki powyżej 4 070 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych opiekunów osób starszych - czytamy na portalu wynagrodzenia.pl.
Gdzie szukać pracy?
Po zdaniu egzaminu zawodowego można rozpocząć pracę w miejscach takich jak: domy pomocy społecznej, hospicja, środowiskowe domy samopomocy, zakłady opiekuńczo-lecznicze, organizacje pozarządowe, miejsca prywatne.
Pracę w tym zawodzie z łatwością można znaleźć w kraju, jak i za granicą. Bardzo częstym kierunkiem wyjazdów opiekunów osoby starszej są Niemcy.