15 lutego 2022 roku ruszył czwarty sezon usługi elektronicznych rozliczeń rocznych Twój e-PIT. Szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska przedstawiła zmiany i nowości w usłudze Twój e-PIT na ten rok.
KAS zorganizowało krótkie webinarium, na którym omówiono funkcjonowanie usługi Twój e-PIT w 2022 roku i przygotowane nowości w przeddzień udostępnienia podatnikom w internecie wstępnie przygotowanych zeznań podatkowych PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38 za 2021 rok.
Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa po raz czwarty wygenerowały rozliczenia na drukach PIT-28, PIT-26, PIT-37 i PIT-38 dla podatników osiągających przychody za pośrednictwem płatników, którzy w trakcie roku podatkowego 2021 odprowadzali zaliczki na podatek dochodowy od wynagrodzeń uzyskanych przez podatników. Wymienione deklaracje zostały sporządzone na podstawie danych przekazanych do urzędów skarbowych do końca stycznia 2022 roku, a pochodzą z informacji PIT-11 od pracodawców, PIT-8C z biur maklerskich itd.
Usługa Twój e-PIT nie dotyczy przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.
- W zeznaniu przygotowanym przez Krajową Administrację Skarbową uwzględnionych jest szereg informacji takich jak dane podatnika i jego mikrorachunek podatkowy, ulga na dzieci, zwolnienia z PIT dla osób do 26 roku życia. Co ważne, nawet jeśli podatnik nie złoży zeznania, to 2 maja br. Krajowa Administracja Skarbowa zaakceptuje zeznanie PIT-37 i PIT-38, które przygotowała na podstawie podsiadanych danych" - przypomina Magdalena Rzeczkowska.
Zeznanie PIT-28 i PIT-36 nie zostaną automatycznie zaakceptowane 2 maja 2022 roku w usłudze Twój e-PIT, ponieważ w zdecydowanej większości wymagają one uzupełnienia ze strony podatnika.
W usłudze będzie też dostępne oświadczenie o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego, czyli PIT-OP wypełniony na podstawie numeru KRS OPP wskazanej w zeznaniu w poprzednim roku.
Jak zaznaczyła szefowa KAS, po raz pierwszy będą mogli rozliczyć się wspólnie małżonkowie, którzy w 2021 r. prowadzili działalność gospodarczą na ryczałcie lub podatku liniowym, ale nie osiągnęli przychodów, nie ponieśli kosztów i nie mieli odliczeń z tego tytułu. To raczej zmiana prawna, a nie nowość w samej e-usłudze, ale faktycznie będzie miała zastosowanie po raz pierwszy w okresie rozliczeń rocznych.
Nowością jest natomiast przeniesienie z usługi Twój e-PIT do e-Urzędu Skarbowego informacji o stanie rozliczenia nadpłaty podatku dla oczekujących zwrotu z PIT. Również historia płatności trafi do e-US. Usługa Twój e-PIT zostanie również udostępniona w języku angielskim, obok wersji e-US w języku ukraińskim.
By zapobiec przeciążeniu systemu w tym roku wydajność serwerów została zwiększona trzykrotnie. Jak co roku usługa zostanie uruchomiona tuż po północy. Jak podają przedstawiciele KAS, przy wdrożeniu usługi w 2021 roku było 105 zapytań na sekundę.
To ważne, bo jak podkreśla szef KAS, w 2020 r. blisko połowa z 18,3 mln elektronicznych deklaracji została złożona przez Twój e-PIT. W 2021 r. elektronicznie zostało złożonych 19,6 mln PIT-ów, z czego ponad połowa tj. 10 mln PIT-ów przez usługę Twój e-PIT, w tym 4,3 mln to automatycznie zaakceptowane zeznania PIT-37 i PIT-38.
Twój e-PIT ma działać przez całą dobę, na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu.
I co ważne - dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie przez e-Urząd Skarbowy, na stronie podatki.gov.pl". Programy do rozliczania deklaracji podatkowych mają włączyć coroczną usługę umożliwiającą pobieranie danych z Twój e-PIT do programu e-pity, gdzie łatwiej skontrolować poprawność rozliczeń z automatycznego PIT i uzupełnić przysługujące ulgi i odliczenia.
Pamiętaj też, że masz istotny wpływ na to, żeby odmienić los podopiecznych Fundacji Zbieramy Razem. Możesz przekazać im swój 1 procent podatku. Ciebie to nic nie kosztuje, a im może przywrócić zdrowie, poprawić jakość życia, a nawet uratować życie. To czas dzielenia się dobrem. Dziś Ty im pomożesz, kiedyś inni pomogą Tobie. Bo dobro zawsze powraca!
Pamiętaj, w swoim zeznaniu podatkowym wpisz KRS 0000 518 797. I ciesz się, że im pomogłeś.