Fot. Pixabay


Mężczyźni w Polsce żyją o osiem lat krócej niż mieszkańcy Cypru, Irlandii czy Szwajcarii. W naszym kraju nadal utrzymują się spore dysproporcje, jeśli chodzi o długość życia kobiet i mężczyzn. Na wzrost umieralności w ostatnim okresie wpływ miała też pandemia koronawirusa.


Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące długości życia Polaków, bazując na informacjach zgromadzonych w roku 2021. Z opracowania jednoznacznie wynika, że jeśli chodzi o państwa europejskie, średnia długość życia mieszkańców naszego kraju należy do jednych z najkrótszych.

Wyniki badań

Z danych zgromadzonych przez GUS wynika, że średnia długość mężczyzny w Polsce wynosi 72,5 roku. W efekcie lokuje to nasz kraj na 28. miejscu spośród 35 państw uwzględnionych przez Eurostat. Wyprzedziliśmy jedynie Bułgarię, Litwę, Rumunię, Łotwę, Serbię, Macedonię Północną oraz Węgry.

Kobiety w Polsce średnio żyją 80,7 roku, co daje nam 25. lokatę w zestawieniu. Oprócz wymienionych wcześniej krajów wyprzedziliśmy dzięki temu dodatkowo Czarnogórę, Albanię i Słowację.
Martwić może fakt, że w Polsce od lat utrzymuje się spora dysproporcja w zakresie średniego życia kobiet i mężczyzn. Polki statystycznie żyją o osiem lat dłużej. Pod tym względem inne kraje Europy również nas wyprzedzają, bo w większości z nich różnica jest znacznie mniejsza.

Mimo iż w latach 90. różnica między przeciętnym trwaniem życia kobiet i mężczyzn malała (w 1991 r. - 9,2 roku; w 2001 - 8,2 roku), pierwsza dekada XXI wieku przyniosła wzrost tej wartości do 8,7 (w latach 2006-2008). Do 2014 r. spadła nieznacznie poniżej 8,0 i od tego czasu utrzymuje się na zbliżonym poziomie. W 2021 r. wyniosła ona 7,9 roku" - poinformował GUS.

Najczęstszą przyczyną śmierci w Polsce są choroby układu krążenia, które stanowią 36 proc. wszystkich zgonów. Na drugim miejscu w zestawieniu GUS znalazły się nowotwory (23 proc.).

Warto też zauważyć pozytywne trendy - mężczyźni w Polsce żyją obecnie o ok. 18 lat dłużej niż w połowie ubiegłego wieku. W przypadku kobiet średnia wieku wydłużyła się o 20 lat. Statystyki pod tym względem byłyby lepsze, gdyby nie pandemia koronawirusa.

Na skutek epidemii COVID-19 i związanej z nią zwiększonej liczby zgonów trwanie życia w 2021 r., w porównaniu z 2019 r., uległo skróceniu o 2,3 roku w przypadku mężczyzn oraz o 2,1 roku w przypadku kobiet" - wyjaśnił GUS.
Standaryzowany współczynnik zgonów z powodu COVID-19 wyniósł 87 osób na 100 tys. ludności. Był niemal dwa razy większy dla mężczyzn niż dla kobiet i to w każdej grupie wiekowej.

Pin It

PROGRAMY DO ROZLICZEŃ PIT

Przekaż 1,5% z należnego podatku za 2023r

wpisując KRS 0000 518 797 . 

 Można skorzystać z dedykowanych programów komputerowych do rozliczenia podatku za 2023r  (PIT 28, PIT 36, PIT 36L, PIT 37, PIT 38) dostępnych po kliknięciu poniższych przycisków.

Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1,5% podatku

Przekaż 1,5% podatku podopiecznym Fundacji Zbieramy Razem. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w chwili składania do Urzędu Skarbowego rocznego zeznania podatkowego, wystarczy wskazać numer KRS 0000 518 797 

 

Program e-pity Copyright 2020-2024 e-file sp. z o.o. sp. k.

 

Rozliczenie PIT z PITax.pl

Rozliczenie PIT z PITax.pl

 

Dostęp do najprostszego rozliczenia PITów w Polsce uzyskałeś dzięki naszej współpracy z Instytutem Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP


Misją Fundacji Zbieramy Razem jest niesienie pomocy ciężko chorym dzieciom. Kliknij poniższy przycisk i wpłać określoną kwotę a odmienisz ich los.

Jak przekazać jeden procent