"Mamy trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych" - poinformowało na swoim profilu na Twitterze Ministerstwo Zdrowia. To 25. przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce - poinformowało 11 marca o godz. 8.08 Ministerstwo Zdrowia.
W Polsce jest już 25 pacjentów z wykrytą chorobą COVID-19 (stan na godz. 8 w środę, 11 marca).
O pierwszym polskim przypadku pacjenta zarażonego wirusem SARS-CoV-2 poinformował 4 marca, czyli w ubiegłą środę. Był to mężczyzna, który przyjechał z Niemiec autokarem. Trafił on do szpitala zakaźnego w Zielonej Górze. Obecnie osoby, u których wykryto tę chorobę przebywają m.in. w placówkach we Wrocławiu, Warszawie, Ostródzie, Szczecinie, Poznaniu, Krakowie.
W związku z decyzją o wprowadzeniu kontroli sanitarnych na głównych przejściach granicznych, w ramach działań zapobiegawczych niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się w Polsce koronawirusa, GIS zamieściło wzory tzw. formularzy lokalizacyjnych. Zebrane w ten sposób dane będą służyły służbom sanitarnym do kontaktu z pasażerami w razie stwierdzenia ryzyka zarażenia ich ww. wirusem.
W pierwszej kolejności, kontrole zostały uruchomione na zachodniej granicy kraju w odniesieniu do zbiorowego transportu drogowego. Następnie, zakres kontroli będzie rozszerzany na pozostałe przejścia graniczne oraz inne rodzaje transportu. „Prosimy wszystkich pasażerów, w trosce o ich zdrowie, o rzetelne wypełnianie formularzy, a przewoźników i operatorów o w miarę możliwości wcześniejsze udostępnienie pasażerom formularzy do wypełnienia, tak by kontrola na granicy mogła przebiec szybko i sprawie” - apeluje GIS.
Karta kierowcy dostępna pod tym LINKIEM
Karta pasażera dostępna pod tym LINKIEM
Polska wprowadza kontrole sanitarne na granicach kraju oraz portach. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie w Europie. Chodzi o zmniejszenie prawdopodobieństwa rozprzestrzeniania się koronawirusa. Wprowadzone zostały także kontrole sanitarne w pociągach. – Wdrażamy kontrole sanitarne na granicach z Niemcami i Czechami na głównych przejściach. Cztery przejścia z RFN, jedno z Czechami – mówił premier. – Na początek obejmujemy kontrole w transporcie autobusowym, są kontrole w busach powyżej ośmiu pasażerów – dodał. Premier poinformował o procedurach premiera Czech i kanclerz Niemiec. – W najbliższych dniach wdrażamy kontrole sanitarne w pociągach. Najpierw InterCity, później innych. Przygotowujemy infrastrukturę, żeby wdrożyć w ciągu 2-3 dniach na wszystkich przejściach samochodowych, przejazdach kolejowych i w portach – wskazał premier.
Jak wyglądają kontrole?
Na granicach powstały specjalne punkty sanitarne, które są przygotowane na przyjęcie chorych. Kontrolowane są środki transportu zbiorowego, czyli np. autokary i busy. – W ciągu kilkudziesięciu godzin całość granic Polski zabezpieczona – wskazał Mariusz Kamiński, szef MSWiA. Wyjaśnił, że punkty są całodobowe. – Chcemy objąć kontrolą sanitarną wszystkie busy, autobusy, autokary. Na miejscu będzie ambulans, który w razie zdiagnozowania kogoś, będzie służył do transportu do szpitala. Na miejscu są też ratownicy medyczni, głównie PSP – wskazał.
Priorytetem objęta została granica z Niemcami. Jednak punkty kontroli sanitarnej powstały także na innych granicach. Najszybciej kontrole wprowadzono na przejściach granicznych Kołbaskowo, Świecko, Olszyna, Gorzyczki i Jędrzykowice. Na granicy zostaje zmierzona temperatura kierowcy i pasażerów, a także zebrane karty podróżnego, w których znajdują się szczegóły dotyczące każdego z podróżujących.