Obraz Orna Wachman z Pixabay

W Dzienniku Ustaw z 15 kwietnia pod poz. 673 ogłoszone zostały przepisy o obowiązku zakrywania w miejscach ogólnodostępnych ust i nosa w związku z epidemią COVID-19. Kto, gdzie i kiedy musi od 16 kwietnia nosić maseczkę?

Projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii Rada Ministrów rozpatrywała dzisiaj w pilnym w trybie, o czym poinformował na Twitterze wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Jak wyjaśniał na zwołanej przed południem konferencji prasowej wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, rozporządzenie doprecyzuje przepisy związane z zasłanianiem ust i nosa w konkretnych sytuacjach uwzględniając uwagi napływające w tej sprawie do resortu zdrowia.

Zgodnie z nowymi przepisami, od czwartku 16 kwietnia do odwołania twarz będzie trzeba przesłonić po wyjściu z domu, w miejscach ogólnodostępnych, w sklepach lub obiektach usługowych, na targowiskach (straganach), a także w zakładach pracy oraz m.in. w urzędach, sądach, instytucjach kultury, kościołach, szkołach, bankach, restauracjach i stołówkach, na poczcie, na dworcach itp.

W budynkach wielorodzinnych mieszkańcy muszą zakładać maski także na klatkach schodowych czy w innych częściach nieruchomości wspólnej.

Usta i nos mogą być zakryte nie tylko maski albo maseczki, ale także szalikiem, chustą lub innym kawałkiem tkaniny.

Z obowiązku zakrywania ust i nosa zwolnione są tylko dzieci poniżej 4 lat albo osoby, która nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności. Nie będzie wymagane okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie.

Także osoby wykonujące czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach) nie muszą zakrywać nosa i ust, z wyjątkiem osób wykonujących bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów.

Obowiązek przesłaniania twarzy nie dotyczy duchownych podczas obrzędów religijnych, kierowców publicznego transportu zbiorowego, żołnierzy podczas zadań służbowych.

Jak czytamy w rozporządzeniu, obowiązek zakrywania ust i nosa dotyczy wszelkiego sposobu poruszania się na terytorium Polski, czyli nie tylko pieszo czy środkami komunikacji publicznej, ale także samochodem, rowerem, motocyklem, skuterem, hulajnogą. W samochodzie nie trzeba nosić maski, jeśli jest w nim jedna osoba albo jedna osoba z dzieckiem do lat 4, a także wówczas, gdy autem poruszają się osoby zamieszkujące lub gospodarujące wspólnie. W pozostałych przypadkach zakrywanie nosa i ust jest obowiązkowe.

Tutaj możecie zobaczyć, jak uszyć sobie maseczkę...

Pin It

PROGRAMY DO ROZLICZEŃ PIT

Przekaż 1,5% z należnego podatku za 2023r

wpisując KRS 0000 518 797 . 

 Można skorzystać z dedykowanych programów komputerowych do rozliczenia podatku za 2023r  (PIT 28, PIT 36, PIT 36L, PIT 37, PIT 38) dostępnych po kliknięciu poniższych przycisków.

Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1,5% podatku

Przekaż 1,5% podatku podopiecznym Fundacji Zbieramy Razem. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w chwili składania do Urzędu Skarbowego rocznego zeznania podatkowego, wystarczy wskazać numer KRS 0000 518 797 

 

Program e-pity Copyright 2020-2024 e-file sp. z o.o. sp. k.

 

Rozliczenie PIT z PITax.pl

Rozliczenie PIT z PITax.pl

 

Dostęp do najprostszego rozliczenia PITów w Polsce uzyskałeś dzięki naszej współpracy z Instytutem Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP


Misją Fundacji Zbieramy Razem jest niesienie pomocy ciężko chorym dzieciom. Kliknij poniższy przycisk i wpłać określoną kwotę a odmienisz ich los.

Jak przekazać jeden procent