Obraz Gerd Altmann z Pixabay

Naukowcy z Pekinu odkryli, że infekcje koronawirusa na świecie mogą powstawać przed dwa różne typy patogenu. Według wstępnych badań bardziej agresywna mutacja jest odpowiedzialna za 70 procent przeanalizowanych przypadków zachorowań. WHO zaprzecza tym doniesieniom, zaznaczając, że wyniki nie dowodzą istnienia oddzielnych szczepów wirusa – donosi „Gazeta Wyborcza”.

Jak podaje portal livescience.com naukowcy z Uniwersytetu w Pekinie oraz Instytutu Pasteur w Szanghaju opublikowali wstępny raport z badań, z którego wynika, że pacjenci infekowani są dwoma odmianami koronawirusa. Na podstawie genomu wirusa SARS-CoV-2 i próbek pobranych od 103 osób wyodrębniono wirusa typu "L" i "S".

Naukowcy z Pekinu straszą mutacjami koronawirusa. "Wyjaśnienie wymaga większego wysiłku"

Mutacja miała zostać zauważona w dwóch fragmentach genomu wirusa. Typ "S" ma być starszą wersją patogenu, która występuje u pacjentów dwa razy rzadziej. Typ "L" jest młodszy, ale według naukowców też bardziej agresywny. Według nich odpowiada on za około 70 procent zakażeń na świecie.

Różnica między nimi jest jednak niewielka, dlatego naukowcy ostrożnie podchodzą do doniesień naukowców z Pekinu. Także Światowa Organizacja Zdrowia zaznacza, że przytoczone badania nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, iż mamy do czynienia z dwoma szczepami wirusa, a jedynie z różnicami genetycznymi, które się pomiędzy nimi pojawiają.

Podobne zdanie ma epidemiolog Nathan Grubaugh, który zaznacza, że takie zmiany nie mają najprawdopodobniej żadnego wpływu na funkcjonowanie wirusa. - To bardzo mały zestaw próbek w porównaniu do całej zakażonej populacji. Wyjaśnienie, jakie mutacje przeszedł wirus, wymaga nie tylko o wiele większego wysiłku, ale zajmuje też czasem kilka lat - krytykował dalej lekarz.

Nathan Grubaugh w wywiadzie dla CNN podkreśla, że mutacja jest podstawowym aspektem istnienia wielu wirusów, a koronawirus nie będzie żadnym wyjątkiem. Mutacje genetyczne wirusów przebiegają szybko i często. To może brzmieć przerażająco, jednak mutacje zwykle powodują neutralne zmiany dla wirusa, a czasem nawet są dla niego szkodliwe. Epidemiolog zaznaczył, że oba zaprezentowane przez naukowców typy "S" i "L" koronawirusa są identyczne w 99,99 procentach. Nie ma więc obaw, że szczepionka, nad którą pracują obecnie różne instytuty, będzie nieskuteczna (czytaj również: Szczepionka przeciw koronawirusowi. Pierwsze testy na ludziach w kwietniu).

Pin It

PROGRAMY DO ROZLICZEŃ PIT

Przekaż 1,5% z należnego podatku za 2023r

wpisując KRS 0000 518 797 . 

 Można skorzystać z dedykowanych programów komputerowych do rozliczenia podatku za 2023r  (PIT 28, PIT 36, PIT 36L, PIT 37, PIT 38) dostępnych po kliknięciu poniższych przycisków.

Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1,5% podatku

Przekaż 1,5% podatku podopiecznym Fundacji Zbieramy Razem. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w chwili składania do Urzędu Skarbowego rocznego zeznania podatkowego, wystarczy wskazać numer KRS 0000 518 797 

 

Program e-pity Copyright 2020-2024 e-file sp. z o.o. sp. k.

 

Rozliczenie PIT z PITax.pl

Rozliczenie PIT z PITax.pl

 

Dostęp do najprostszego rozliczenia PITów w Polsce uzyskałeś dzięki naszej współpracy z Instytutem Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP


Misją Fundacji Zbieramy Razem jest niesienie pomocy ciężko chorym dzieciom. Kliknij poniższy przycisk i wpłać określoną kwotę a odmienisz ich los.