Obraz fernando zhiminaicela z Pixabay

W Krajowym Rejestrze Pacjentów z COVID-19 należy zawrzeć informacje m.in. o grupie krwi pacjenta, dacie pierwszych objawów choroby, rozpoznaniu i stanie klinicznym w czasie przyjęcia - wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia, zmieniającego rozporządzenie w sprawie Krajowego Rejestru Pacjentów z COVID-19.

Projekt został przekazany w piątek (15 maja) do publikacji w Dzienniku Ustaw. Jak zaznaczył w jego uzasadnieniu resort zdrowia, ma on "umożliwić odpowiednią realizację zadań instytucjom systemu ochrony zdrowia, związanym z działaniami podejmowanymi bezpośrednio w czasie trwania epidemii COVID-19".

"Projekt rozporządzenia przewiduje dodatkowy zakres danych, których przekazywanie do rejestru będzie obligatoryjne dla wszystkich podmiotów" - wyjaśnił resort.

To, po pierwsze, informacja o dacie pierwszych objawów choroby, "niezbędna dla właściwego szacowania i modelowania progresji choroby u pacjentów w kraju". Dodatkowo znaleźć się w nim powinny dane o tym, czy pacjent ma objawy choroby oraz rozpoznanie i stan kliniczny w czasie przyjęcia.

Te dwie ostatnie kwestie potrzebne są z kolei "do określania ryzyka pogorszania się stanu zdrowia pacjentów, a więc i wpływu na zasoby systemu ochrony zdrowia".

Aby umożliwić dystrybucję zapasów krwi i leczenie osoczem krwi ozdrowieńców, konieczne jest uwzględnienie w nim grupy krwi pacjenta.

Ponadto w rejestrze trzeba określić stan pacjenta (zgodnie z Modified Early Warning Scale) zarówno w chwili przyjęcia, jak i w trakcie leczenia, oraz podobnie u dzieci ( Pediatric Early Warning Scale), choć tutaj fakultatywnie.

Jednocześnie w rejestrze musi znaleźć się informacja na temat transplantacji (nerki, wątroby, serca, płuca lub szpiku), jeśli taka była u pacjenta wykonywana, oraz jego numer kontaktowy, by móc, po zakończeniu przez niego hospitalizacji lub izolacji, prowadzić obserwację stanu jego zdrowia i badać ewentualne powikłania.

Nowelizacja rozporządzenia wchodzi w życie dzień po ogłoszeniu Dzienniku Ustaw.

Pin It

PROGRAMY DO ROZLICZEŃ PIT

Przekaż 1,5% z należnego podatku za 2023r

wpisując KRS 0000 518 797 . 

 Można skorzystać z dedykowanych programów komputerowych do rozliczenia podatku za 2023r  (PIT 28, PIT 36, PIT 36L, PIT 37, PIT 38) dostępnych po kliknięciu poniższych przycisków.

Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1,5% podatku

Przekaż 1,5% podatku podopiecznym Fundacji Zbieramy Razem. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w chwili składania do Urzędu Skarbowego rocznego zeznania podatkowego, wystarczy wskazać numer KRS 0000 518 797 

 

Program e-pity Copyright 2020-2024 e-file sp. z o.o. sp. k.

 

Rozliczenie PIT z PITax.pl

Rozliczenie PIT z PITax.pl

 

Dostęp do najprostszego rozliczenia PITów w Polsce uzyskałeś dzięki naszej współpracy z Instytutem Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP


Misją Fundacji Zbieramy Razem jest niesienie pomocy ciężko chorym dzieciom. Kliknij poniższy przycisk i wpłać określoną kwotę a odmienisz ich los.