Długi covid (inaczej long covid) występuje w trzech odmianach. Każda z nich wiąże się z innymi symptomami i wymaga innego podejścia do leczenia – uważają naukowcy w King's College London.
Długi Covid to utrzymywanie się powikłań po początkowej infekcji koronawirusem dłużej niż 12 tygodnie (czasem nawet kilka miesięcy, a nawet lat). Pacjenci doświadczający długiego covidu mają też różne objawy. Badacze z King's College London przebadali 1459 osób żyjących z tą chorobą, które nadal borykają się z objawami co najmniej 12 tygodni po zakażeniu.
– Zebrane dane wyraźnie pokazują, że zespół chorobowy następujący po przebyciu COVID-19 występuje w kilku podtypach. Zrozumienie podstawowych przyczyn ich powstania może pomóc w znalezieniu strategii leczenia – uważa dr Claire Stevens, główna autorka badań klinicznych z KCL i dodaje, że wyróżniono trzy odmiany długiego covidu.
Pierwsza odmiana długiego covidu – dotyczy chorych, którzy zakazili się koronawirusem w czasie, gdy jego najbardziej rozpowszechnionymi wariantami były Alfa i Delta. Pacjenci z tą odmianą długiego covidu doświadczają objawów neurologicznych, w tym zmęczenia, mgły mózgowej i bólu głowy.
Druga odmiana długiego covidu – osoby doświadczające tej odmianu długiego covidu mają problemy z oddychaniem, ból w klatce piersiowej i duszności, co może wskazywać na uszkodzenie płuc. Objawy te były powszechne wśród zakażonych podczas pierwszej fali pandemii.
Trzecia odmiana długiego covidu – pacjenci z tą odmianą mają różnorodne objawy, w tym kołatanie serca, ból mięśni oraz zmiany skórne.