Od 1 lipca 2023 roku w Polsce przestanie obowiązywać stan zagrożenia epidemicznego. Został on wprowadzony 16 maja 2022 roku. Wcześniej obowiązywał stan epidemii.
Jak w poniedziałek 16 czerwca 2023 roku przekazał rzecznik resortu zdrowia, stan zagrożenia został odwołany ze względu na spadek zakażeń, zgonów i hospitalizacji.
Ostatni dzień obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego to 30 czerwca 2023 roku. Oznacza to, że w lipiec wejdziemy już bez pewnych obostrzeń, których byliśmy zobowiązani przestrzegać. Będą to więc pierwsze wakacje od 2019 roku bez nakazów i zakazów związanych z koronawirusem.
– Odwołanie na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego uzasadnia wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego złożony do Ministra Zdrowia w dniu 20 kwietnia 2023 r., w którym Główny Inspektor Sanitarny wnioskuje o odwołanie tego stanu, z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną, w szczególności biorąc pod uwagę spadek liczby diagnozowanych zakażeń SARS-CoV-2, a także spadek liczby zgonów i hospitalizacji, obserwowany w ostatnim czasie – wyjaśnia resort zdrowia.
Maseczki w placówkach medycznych obowiązkowo do 30 czerwca 2023
Najnowsza aktualizacja projektu rozporządzenia Rady Ministrów dotycząca przepisów związanych z pandemią koronawirusa obejmuje m.in. zniesienie wymogu noszenia maseczek ochronnych w placówkach medycznych (przychodniach, szpitalach, aptekach itp.). Od 1 lipca 2023 roku nie będziemy musieli w tych miejscach zasłaniać ust i nosa.
Inne zmiany, które wejdą w życie 1 lipca 2023 roku
Poza zniesieniem stanu zagrożenia epidemicznego i obowiązku noszenia maseczek ochronnych w życie wejdą też inne zmiany. 1 lipca 2023 nastąpi też: koniec obowiązkowych szczepień pracowników ochrony zdrowia, koniec przetwarzania danych osobowych związanych z COVID-19 (kwarantanna, izolacja, testy, stan szczepienia), koniec obowiązywania epidemicznych przepisów dotyczących testów i unijnych zaświadczeń COVID-19, utrata ważności szczególnych zasad udzielania świadczeń opieki zdrowotnej.
Wciąż powinniśmy nosić maseczki w placówkach medycznych
Zniesienie wymogu noszenia maseczek ochronnych w placówkach medycznych nie oznacza, że nie możemy w tych miejscach zasłaniać nosa i ust. Wielu lekarzy rekomenduje, żeby zachować ten nawyk. W przychodniach, szpitalach czy aptekach spotykamy chore osoby. Nie wiemy, czym są zakażone, a maseczki chronią nas i innych (jeżeli to my jesteśmy chorzy) przed rozprzestrzenianiem się chorób.
– Na pewno podczas okresu covidowego wystrzegaliśmy się różnych infekcji, więc teraz nasze organizmy nie mają tej bariery odpornościowej, nie tylko na COVID-19, ale także na inne choroby. Być może jest to związane z tym, że teraz już nie zachowujemy dystansu, nie myjemy tak często rąk, nie nosimy maseczek – mówił w maju w radiowej Jedynce wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Przebywając w placówkach ochrony zdrowia, powinniśmy więc pamiętać, że to przestrzeń, w której kumulują się osoby o różnym stanie zdrowia, a maseczki pomagają zminimalizować ryzyko zakażeń.