7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Zdrowia szeroko rozumianego. Bo czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie świat, w którym czyste powietrze, woda i żywność są dostępne dla wszystkich? Albo takiego, gdzie wszelkie gospodarki koncentrują się właśnie na zdrowiu i nade wszystko dobrym samopoczuciu? Gdzie w miastach można mieszkać, a ludzie mają kontrolę nad swoim zdrowiem i zdrowiem planety?
Pandemia ujawniła słabości we wszystkich obszarach społeczeństwa i podkreśliła pilną potrzebę stworzenia zrównoważonych „społeczeństw dobrobytu”, zaangażowanych w osiągnięcie sprawiedliwości społecznej i zdrowia teraz i dla przyszłych pokoleń bez naruszania limitów ekologicznych. Obecny model gospodarki prowadzi do niesprawiedliwego podziału dóbr, dochodów, bogactwa i władzy. Gospodarka dobrobytu ma na celu dobro człowieka, równość i zrównoważony rozwój ekologiczny. Cele te przekładają się na długoterminowe inwestycje, budżet dobrobytu, ochronę socjalną, strategie prawne i podatkowe. Przerwanie cyklów niszczących planetę i destrukcji zdrowia ludzkiego wymaga działań legislacyjnych, reform korporacji i wsparcia jednostek oraz zachęcania ich do dokonywania zdrowych wyborów.
Decyzje polityczne, społeczne i handlowe napędzają kryzys klimatyczny i zdrowotny.
Wiadomo, że ponad 90 procent ludzi oddycha niezdrowym powietrzem spowodowanym spalaniem paliw kopalnych. W ogrzewanym świecie komary roznoszą choroby dalej i szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Ekstremalne zjawiska pogodowe, degradacja gruntów i niedobór wody powodują przemieszczanie się ludzi i wpływają na ich zdrowie. Zanieczyszczenia i tworzywa sztuczne zalegające na dnie naszych najgłębszych oceanów, najwyższych gór, trafiły do naszego łańcucha pokarmowego. Przemysł produkujący ultra przetworzoną, niezdrową żywność i napoje napędza falę otyłości, zwiększając liczbę nowotworów i chorób serca, jednocześnie generując jedną trzecią emisji gazów cieplarnianych.
W ramach kampanii „Nasza planeta, nasze zdrowie” WHO będzie zachęcać rządy i opinię publiczną do dzielenia się historiami kroków i inicjatyw jakie podejmują, aby tworzyć społeczeństwa dobrobytu, chronić planetę oraz nasze zdrowie.
Fundacja Zbieramy Razem z siedzibą w Gdyni od początku swego istnienia stawia nade wszystko na szeroko rozumianą profilaktykę zdrowotną. W końcu w zdrowym ciele – zdrowy duch. Może także z tej okazji warto wesprzeć statutową działalność fundacji, która naprawdę pomaga i pomaga swoim podopiecznym? Jak wiemy, dobro zawsze powraca. Zachęcamy do ofiarowania swojego grosika. Wpłat prosimy dokonywać na konto: do wpłat krajowych: ING BANK 76 1050 1764 1000 0090 3087 9689, do zagranicznych Swift: INGBPLPW PL 54 1050 1764 1000 0090 3087 9697. Warto też zobaczyć ilu potrzebujących wyciąga do nas dłoń o pomoc. Ich listę znajdziecie TUTAJ. Mile widziany jest Wasz 1 procent podatku przy rozliczaniu się z fiskusem z ubiegłorocznych dochodów. Nasz KRS 0000 518 797. I cieszcie się razem z nami z pasji pomagania.