Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV przypada na 4 marca. Jest to dzień ustanowiony w celu zwiększenia świadomości społecznej na temat wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) oraz jego związków z nowotworami.
HPV jest wirusem przenoszonym drogą płciową, który może prowadzić do powstania różnych chorób, w tym brodawek, kłykcin kończystych, a także raka szyjki macicy, prącia, odbytu i gardła. Szacuje się, że ponad 80% ludzi zostanie zakażonych HPV w ciągu swojego życia.
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Świadomości HPV organizowane są różne akcje edukacyjne, konferencje i kampanie informacyjne mające na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat wirusa HPV, jego przyczyn, objawów i sposobów zapobiegania zakażeniu. W ramach tych działań przypomina się również o ważności regularnych badań profilaktycznych, szczególnie w przypadku kobiet, które są narażone na ryzyko rozwoju raka szyjki macicy.
Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV jest okazją do zwrócenia uwagi na znaczenie profilaktyki i edukacji w walce z chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz na potrzebę szerokiej kampanii szczepień przeciwko HPV, która jest skuteczną metodą ochrony przed zakażeniem i chorobami związanymi z wirusem HPV.
***
Rak szyjki macicy - około 90% rozpoznań raka szyjki macicy jest spowodowanych przez HPV.
Rak odbytu - około 90% diagnoz raka odbytu jest spowodowanych przez HPV.
Nowotwory głowy i szyi - około 1 na 3 diagnozy raka głowy i szyi są spowodowane przez HPV.
Rak pochwy - 4 na 5 przypadków raka pochwy jest spowodowanych przez HPV.
Rak sromu - około połowa wszystkich przypadków raka sromu jest spowodowana przez HPV.
Rak prącia – ponad połowa nowotworów złośliwych skóry prącia wywoływana jest przez HPV.
W dobie coraz większego rozwoju medycyny mamy narzędzia do pokonania HPV, dzięki świadomości, szczepieniom, badaniom przesiewowym szyjki macicy i leczeniu możemy wyeliminować prawie wszystkie przypadki raka związanego z HPV.