Obraz pasja1000 z Pixabay

15 czerwca (wtorek) obchodzony jest w Polsce Światowy Dzień Praw Osób Starszych. Osoby starsze często padają ofiarą innych, są wykorzystywane, poniżane. A przecież kiedyś to oni opiekowali się młodszymi, należy więc okazać im wdzięczność a nie złość. Nie tylko w Światowy Dzień Praw Osób Starszych.

Dni poświęcone zagadnieniu starzenia się są okazją do intensywniejszego propagowania postulatów mających na celu poprawę sytuacji osób dojrzałych: walki z dyskryminacją, zapobiegania niepełnosprawności, zapewnienia odpowiedniej opieki zdrowotnej i równego udziału w rozwoju kulturalnym i ekonomicznym społeczeństw.

Badania pokazują, że osoby starsze czują się w Polsce zaniedbywane. Co możemy zrobić, by poprawić sytuację? Psychologowie polecają, by podarować seniorom czas i porozmawiać - to może być najwspanialszy dar.

Zła sytuacja polskich seniorów wydaje się mieć inne podłoże. Czy Polska nie jest krajem dla starych ludzi? Dlaczego tak mało osób w naszym kraju jest szczęśliwych w jesieni życia?

Psychiatra prof. Tadeusz Parnowski tłumaczył, że problem seniorów ma szersze podłoże związane m.in. z: ekonomią, izolacją społeczną, niedostosowaniem państwa do potrzeb ludzi starych. Lekarz mówi, że w populacji tych osób 80 proc. cierpi na chorobę somatyczną (najogólniejszą klasyfikacją chorób jest ich podział na choroby somatyczne i psychiczne - przyp. red.). Część z nich może mieć depresję, choć dokładna liczba nie jest znana. - Nikt tego nie liczy, mamy tylko dane wyrywkowe. Nie ma żadnego programu stymulowanego przez państwo, który by sprawdził, ile jest w ogóle różnych chorób u osób w podeszłym wieku - wyjaśniał psychiatra.

Wiele starszych osób najbardziej potrzebuje rozmowy i czasu, a to mogą im podarować młodsi członkowie rodziny. – Być może dlatego osoby starsze często mówią o chorobach, bo jest to element zwrócenia na siebie uwagi. Gdy jest tylko chęć porozmawiania, potrzeba akceptacji, to bardzo często nie ma czasu.

Z raportu ONZ na temat poziomu życia seniorów w 91 krajach świata "Global Age Watch Index" wynika, że Polska zajęła 62 miejsce wśród badanych krajów  i 7 miejsce od końca w Europie. Najgorzej wypadła ocena naszego systemu opieki zdrowotnej: zajmujemy na świecie czwarte miejsce od końca! Zaś na pytanie "czy twoje życie ma sens?" twierdząco odpowiedziało tylko 60 proc. Polaków.

Pin It

PROGRAMY DO ROZLICZEŃ PIT

Przekaż 1,5% z należnego podatku za 2024r

wpisując KRS 0000 518 797 . 

 Można skorzystać z dedykowanych programów komputerowych do rozliczenia podatku za 2024r  (PIT 28, PIT 36, PIT 36L, PIT 37, PIT 38) dostępnych po kliknięciu poniższych przycisków.

 

Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1,5% podatku

e-pity prosto rozliczone

Program e-pity Copyright 2024-2025 e-file sp. z o.o. sp. k.

Przekaż 1,5% podatku podopiecznym Fundacji Zbieramy Razem. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w chwili składania do Urzędu Skarbowego rocznego zeznania podatkowego, wystarczy wskazać numer KRS 0000 518 797 

Rozliczenie PIT z PITax.pl

Rozliczenie PIT z PITax.pl

 

Dostęp do najprostszego rozliczenia PITów w Polsce uzyskałeś dzięki naszej współpracy z Instytutem Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP


Misją Fundacji Zbieramy Razem jest niesienie pomocy ciężko chorym dzieciom. Kliknij poniższy przycisk i wpłać określoną kwotę a odmienisz ich los.