Jak wynika z najnowszych badań, ludzie na całym świecie żyją dłużej, a różnica w długości życia kobiet i mężczyzn - się zmniejsza. Mimo tej tendencji hiszpańscy eksperci uważają, że mężczyźni nie dogonią kobiet pod względem długowieczności, i ma to związek z chromosomem Y.
W globalnym badaniu zaobserwowano w ciągu ostatnich 30 lat wzrost średniej długości życia ludzi na całym świecie, a także zmniejszenie dysproporcji pod tym względem pomiędzy płciami. Na podstawie zgromadzonych danych hiszpańscy naukowcy przewidują, że tendencje te utrzymają się przez następną dekadę, informuje serwis StudyFinds.
Analiza danych Wydziału Ludności ONZ z lat 1990-2000 dla 194 krajów ze wszystkich kontynentów potwierdziła wzrost średniej długości życia w ciągu ostatnich dwóch stuleci w większości krajów świata. Dzięki zastosowaniu nowatorskich metod statystycznych międzynarodowy zespół badawczy był w stanie ocenić nie tylko oczekiwaną długość życia w chwili urodzenia, lecz także osiem innych wskaźników śmiertelności.
Na podstawie cech śmiertelności i długowieczności naukowcy podzielili kraje na pięć klastrów. W objętym badaniem okresie 1990-2010, niektóre kraje przemieszczały się między klastrami, zwykle z powodu wojen oraz trudnych warunków społeczno-gospodarczych i politycznych, co do zasady jednak klastry odpowiadają podziałowi na kontynenty.
We wszystkich pięciu grupach krajów naukowcy zaobserwowali wzrost średniej długości życia i zmniejszanie się różnicy w umieralności mężczyzn i kobiet. Model przewiduje również, że tendencje te utrzymają się do 2030 roku.
Chociaż poprawa widoczna jest na całym świecie, najbardziej znaczący postęp pod względem wskaźników śmiertelności odnotowała Afryka. Profesor David Atance z Universidad de Alcalá i jego zespół sugerują, że zmniejszającą się różnicę w długości życia kobiet i mężczyzn można przypisać zanikowi powszechnego kiedyś wśród robotników płci męskiej niezdrowego stylu życia.
- Wszystkie klastry i kraje (...) poprawiły swoje wskaźniki śmiertelności. Fakt ten wyraźnie wskazuje nasilenie procesów starzenia się na całym świecie w ciągu ostatnich 30 lat i według naszych prognoz proces ten będzie kontynuowany w przyszłości - piszą autorzy badania w magazynie "PLOS ONE". - Nawet kraje osiągające najlepsze wyniki (o wysokich dochodach) w dalszym ciągu odnotowują wzrost, chociaż z czasem tempo tej poprawy ulega spowolnieniu. W klastrach i krajach konwergencji zmniejsza się różnica [w długości życia] między płciami. Te różnice mogą wynikać głównie ze szkodliwego stylu życia mężczyzn z klasy robotniczej. W przyszłości różnica ta się zmniejszy, chociaż nadal będzie występować.
Zdaniem badaczy fakt ten można wytłumaczyć obecnością chromosomu Y, który wiąże się ze zwiększonym ryzykiem śmiertelności i chorób związanych z wiekiem, takich jak choroby układu krążenia i serca. Ponieważ tego czynnika, mimo poprawy warunków i stylu życia oraz opieki medycznej nie da się wyeliminować, autorzy badania przewidują, że chociaż różnica w długowieczności kobiet i mężczyzn będzie maleć, to wciąż średnio kobiety będą żyły dłużej niż mężczyźni.