Rząd przyjął projekt wprowadzający zakaz sprzedaży niepełnoletnim wszystkich jednorazowych i wielorazowych e-papierosów, w tym beznikotynowych - poinformowała ministra zdrowia Izabela Leszczyna.
Rząd przyjął we wtorek (21 stycznia) dwa projekty dotyczące e-papierosów - jeden z nich wprowadza zakaz sprzedaży niepełnoletnim wszystkich jednorazowych i wielorazowych e-papierosów, w tym beznikotynowych, drugi wdraża unijną dyrektywę
Rząd przyjął dwa projekty dotyczące e-papierosów - oba nowelizują tę samą ustawę: o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Jeden z nich dotyczy wzmocnienia ochrony dzieci przed takimi produktami, drugi wdraża unijną dyrektywę. Przyjęto także projekt resortu finansów dotyczący akcyzy na te produkty.
- Legislacji dotyczącej wyrobów tytoniowych, nikotynowych i podobnych poświęciliśmy dużo uwagi przez ostatnie miesiące. To wrażliwa kwestia i ma kilka wymiarów. Pierwszy to decyzja rządu, a szczególnie minister Leszczyny, żeby chronić najbardziej narażone osoby, drugi to zobowiązania unijne, a trzecie wzmocnienie budżetu państwa - mówił na konferencji po posiedzeniu rządu Maciej Berek, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.
Izabela Leszczyna podkreśliła, że projekt przyjęty przez rząd wprowadza zakaz sprzedaży niepełnoletnim wszystkich jednorazowych i wielorazowych e-papierosów, w tym beznikotynowych, a także zakaz używania e-papierosów bez nikotyny na zasadach odnoszących się do e-papierosów z nikotyną.
- Chcemy zapobiegać bardzo niebezpiecznemu zjawisku, jakim jest przyzwyczajanie się młodego człowieka do palenia papierosów. To – jak potwierdzają liczne badania – prowadzi do uzależnienia od wyrobów tytoniowych w późniejszym okresie życia – powiedziała Izabela Leszczyna.
- Naszym celem jest ochrona zdrowia i nie ma lepszego sposobu niż wspólne i spójne działanie, czyli ograniczanie ekonomiczne, ograniczanie dostępności fizycznego oraz obniżanie atrakcyjności produktu. Te trzy działania podejmujemy w naszym pakiecie zmian - dodała.
Leszczyna podkreśliła, że obecnie jednorazowe i wielorazowe e-papierosy można kupić m.in. w automatach w pobliżu szkół. Dodała, że projekt MZ wprowadza m.in. zakaz sprzedaży e-papierosów bez nikotyny w automatach i przez internet i zakaz ich reklamowania. Te same zasady mają dotyczyć woreczków nikotynowych.
Zaznaczyła, że do tej pory beznikotynowe płyny nie podlegały zgłoszeniu do Biura ds. Substancji Chemicznych. Po zmianach skład płynu będzie musiał być dostosowany do obecnych przepisów, czyli nie będzie w nich substancji mutogennych, rakotwórczych i wpływających na funkcje rozrodcze.
Dodała, że rozwiązania muszą być notyfikowane w Komisji Europejskiej, co trwa trzy miesiące. Wyraziła nadzieję, że po tym czasie Sejm zgodnie uchwali przepisy. Zaznaczyła, że przepisy dotyczące zakazów obejmujących sprzedaż e-papierosów nieletnim wejdą w życie 14 dni po publikacji ustawy.
Projekt resortu zdrowia wprowadza zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych, pojemników zapasowych osobom poniżej 18 lat bez względu na to, czy dany produkt ma, czy też nie ma w swoim składzie nikotyny. Zakaz ma objąć także woreczki nikotynowe.
Projekt zakłada także zmianę definicji "palenia papierosów elektronicznych". Spowoduje ona, że używanie papierosów elektronicznych z płynem beznikotynowym (wydzielających parę niezawierającą nikotyny) będzie zakazane w miejscach publicznych, tam, gdzie obecnie obowiązuje zakaz używania papierosów elektronicznych z płynem zawierającym nikotynę. To m.in. szkoły i przedszkola, przystanki komunikacji publicznej i place zabaw dla dzieci.
Drugi z projektów MZ zakazuje wprowadzania do obrotu podgrzewanych wyrobów tytoniowych mających aromat charakterystyczny.