Obraz Pexels z Pixabay

Do kiedy rozliczyć PIT za 2020 rok? Kiedy otrzymamy zwrot nadpłaty podatku od fiskusa? Oto lista terminów i odpowiedzi na najważniejsze pytania, dotyczące podatków oraz rozliczeń z urzędem skarbowym w 2021 roku. Nie zapominajmy, że na Wasz 1 procent czekają podopieczni Fundacji Zbieramy Razem.

Zeznania podatkowe PIT będzie można składać od 15 lutego 2021 roku. A do kiedy trzeba rozliczyć się z fiskusem? Ostateczny termin na złożenie rozliczenia PIT to 30 kwietnia 2021 roku. Terminy te wynikają z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

"Podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie od dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Zeznania złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone w dniu 15 lutego roku następującego po roku podatkowym" - napisano w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jakie są zasady dotyczące rozliczania z urzędem skarbowym? Do wyboru mamy kilka rodzajów zeznań podatkowych. Z osiągnięto dochodu osoby fizyczne mogą rozliczać się z osiągniętego dochodu na formularzach PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39.

Formularz PIT-37 jest między innymi dla osób, które były zatrudnione na etacie lub wykonywały pracę na zlecenia - podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych według skali podatkowej (obecnie obowiązujące stawki to 17 procent i 32 procent).

Jeżeli podatnik miał przychody z innych źródeł - to powinien rozliczyć się na formularzu PIT-36. Chodzi tu o pozarolniczą działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej, przychody z najmu opodatkowane na zasadach ogólnych, dochody małoletnich dzieci oraz w przypadku obniżenia dochodów o straty z lat ubiegłych.

Natomiast przychody opodatkowane podatkiem liniowym rozliczamy na PIT-36L, uzyskane z obrotu papierami wartościowymi - na PIT-38, a uzyskane dzięki sprzedażom nieruchomości - na PIT-39.

Według przepisów, w przypadku zeznania elektronicznego, Urząd Skarbowy ma 45 dni na zwrot nadpłaty podatku, licząc od dnia złożenia zeznania podatkowego - rozliczenia PIT. Jeżeli wybierzemy formę papierową, to na zwrot będziemy musieli poczekać do trzech miesięcy od daty złożenia deklaracji. Zatem im szybciej złożymy zeznanie, tym szybciej otrzymamy pieniądze.

Od kilku lat sporym ułatwieniem jest wprowadzenie możliwości rozliczania się w ramach usługi "Twój e-PIT". Zeznania podatkowe PIT za miniony rok są od 2019 roku przygotowywane przez Krajową Administrację Skarbową i udostępniane na rządowym portalu internetowym. Na stronę można zalogować się za pomocą Profilu Zaufanego lub po wpisaniu danych identyfikujących podatnika.

Pamiętajcie, na Wasz 1 procent podatku, który nic Was nie kosztuje, czekają podopieczni Fundacji Zbieramy Razem. To jedyne „paliwo” pozwalające na zaspokajanie chociaż częściowe ich potrzeb. Zobaczcie ILU WYCIĄGA RĘKĘ… Przeczytajcie o ich dramatach. Opowiedzcie o nich innym i sprawcie, aby odmienić ich los!

Adam Chojnacki jest młodym mężczyzną, jak sam o sobie mówi pełnym energii i zawsze bardzo aktywnym fizycznie. Tragiczna historia rozpoczyna się w 2013 roku, w którym to pan Adam został potrącony przez samochód. Liczne operacje prawej kończyny dolnej oraz miednicy pozwoliły mu wrócić do sprawności. Niestety 1,5 roku później rozpoczęły się jego kolejne problemy zdrowotne.

W kończynę dolną lewą wdało się zakażenie, jedyną szansą, aby uratować życie mężczyzny była amputacja kończyny. Nieprawdopodobne, ale rok później i prawa kończyna wymagała amputacji. W związku z tym Pan Adam z wysportowanego mężczyzny stał się osobą niepełnosprawną pozbawioną obu kończyn dolnych. Pomóżmy stanąć Panu Adamowi  na nowe nogi, niech pomoc i wsparcie będą dla niego tylko impulsem do dalszej walki o przyszłość.

Skarżysko-Kamienna. Paweł Marchewka ma 33 lata, głowę pełna pomysłów i ogromny apetyt na życie. Rzadko przyjmuje do wiadomości, że czegoś nie można, nie podoła, czy nie da rady. Nie ma dla niego barier nie do pokonania. Zawsze właśnie  w ten  sposób stara się myśleć, chociaż wcale nie jest to łatwe, ale lubi tak myśleć, to dodaje mi siły i woli walki.

Dla ludzi na wózku wejście do sklepu czasem jest problemem, najprostsze rzeczy czasem stają się przeszkodą nie do pokonania. Czasem przyjaciele go gdzieś podwożą, ale jeśli nikt nie może, to po prostu wsiada do pociągu. Chociaż na wózku to nie jest takie łatwe. Brałe udział w międzynarodowych wyścigach na wózku, chodzi na siłownię, koszykówkę, to jego sposób na życie. Chce także pokazać, że nawet człowiek chory może być aktywny, może to zachęci innych. Jutro chce być sprawniejszy niż w tej chwili. Wie, że samo się to nie stanie, potrzebna jest ciężka praca i bardzo często pomoc innych. Ojciec zmarł 12 lat temu, pochodzi z rodziny wielodzietnej, utrzymuje się ze świadczenia rodzinnego i pielęgnacyjnego. Stara się jak najwięcej ćwiczyć we własnym zakresie, ale najlepsze efekty przynosi specjalistyczna rehabilitacja, koszt jednej godziny to ok 60 zł. Minimum to dwie sesje w tygodniu, jednak im więcej tym lepiej. Tyle, ile może, opłaca sam ze skromnych środków, jakie mu pozostaną po zapłaceniu rachunków i kosztów utrzymania. Warto pomóc Pawłowi, zachęcamy do dzielenia się dobrem.

Gdańsk. Łukasz Jędruszak urodził się z wrodzoną wadą serca, przeszedł w dzieciństwie wiele operacji na sercu (stenozę płucną, operację Fontana i hemiFontana). W dorosłym życiu przeszedł operację leczenia zastawki (proteza biologiczna), tętniaka aorty i wykonania fenestracji. Sytuację pogorszył fakt, że panią Mariolę, matkę Łukasza, opuścił mąż, który na dodatek nie wypełniał obowiązku alimentacyjnego w stosunku do Łukasza i jego brata bliźniaka. Mimo tylu przeciwności losu Mariola radziła sobie mając wsparcie całej swojej rodziny. Do czasu incydentu pracowała zawodowo i z powodzeniem utrzymywała rodzinę.  Wszyscy myśleli, że najgorsze już za nimi.

Pewnego styczniowego dnia Łukasz poszedł wyrzucić śmieci i wówczas nieoczekiwanie, bez ostrzeżenia doszło u niego do nagłego zatrzymania akcji serca. Pani Mariola wraz z sąsiadami natychmiast podjęła akcję reanimacyjną prowadząc ją do czasu przyjazdu karetki pogotowia. Mimo jej wysiłku oraz ratowników lekarze w szpitalu stwierdzili u niego długotrwałe niedotlenienie mózgu skutkiem, którego była śpiączka.

Mężczyzna w chwili obecnej jest po I etapie rehabilitacji w ośrodku Neuron, drugi etap jeszcze w lutym 2021 - koszt ok 10 -12 tys. złotych. Co zyska Łukasz po zabiegach rehabilitacyjnych? Przede wszystkim poprawę sprawności ruchowej. Niekontrolowane napięcia mięśniowe zostaną zdecydowanie ograniczone, a ból nie będzie tak dotkliwy. Jest duża szansa, że dość szybko wypracuje nowy zakres ruchowy. Tym samym zwiększy szansę na swoją samodzielność w wykonywaniu codziennych czynności.

Dla Fundacji Zbieramy Razem, jak i każdej innej organizacji pożytku publicznego, akcja 1 procenta z podatku jest prawdziwą orkiestrą gorących serc. Możemy bowiem swoim podopiecznym dać tyle, ile serc do nas wpłynie. Każde jest tak cenne, że potrafi czynić cuda, tak wiele zdziałać tym, którzy tak bardzo czekają na wsparcie. Pamiętajcie nasz numer  KRS 0000 518 797.

Pin It

PROGRAMY DO ROZLICZEŃ PIT

Przekaż 1,5% z należnego podatku za 2023r

wpisując KRS 0000 518 797 . 

 Można skorzystać z dedykowanych programów komputerowych do rozliczenia podatku za 2023r  (PIT 28, PIT 36, PIT 36L, PIT 37, PIT 38) dostępnych po kliknięciu poniższych przycisków.

Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1,5% podatku

Przekaż 1,5% podatku podopiecznym Fundacji Zbieramy Razem. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w chwili składania do Urzędu Skarbowego rocznego zeznania podatkowego, wystarczy wskazać numer KRS 0000 518 797 

 

Program e-pity Copyright 2020-2024 e-file sp. z o.o. sp. k.

 

Rozliczenie PIT z PITax.pl

Rozliczenie PIT z PITax.pl

 

Dostęp do najprostszego rozliczenia PITów w Polsce uzyskałeś dzięki naszej współpracy z Instytutem Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP


Misją Fundacji Zbieramy Razem jest niesienie pomocy ciężko chorym dzieciom. Kliknij poniższy przycisk i wpłać określoną kwotę a odmienisz ich los.

Jak przekazać jeden procent