Szczepienia przeciwko koronawirusowi mają przyspieszyć, a pomóc w tym mają nowe rozwiązania rządu. Zmieniony zostanie sposób kwalifikowania do szczepienia, a jego podstawą będzie kwestionariusz wstępnego wywiadu.
Podczas wtorkowej konferencji rząd ogłosił szereg zmian w programie szczepień przeciwko koronawirusowi. Inaczej będzie prowadzona rejestracja na szczepienie, rozszerzona zostanie lista osób uprawnionych do podania preparatu, jest również nowa lista miejsc, w których będzie można się zaszczepić.
W II kwartale zmieniony zostanie także proces kwalifikacji na szczepienie oraz lista uprawnionych do zakwalifikowania.
Kto kwalifikuje do szczepienia? Zmiana listy uprawnionych
Rząd zdecydował o rozszerzeniu kadry, która może decydować o kwalifikacji do szczepień. Nie będą to już wyłącznie lekarze, ale też:
stomatolodzy,
felczerzy,
pielęgniarki,
położne,
ratownicy medyczni,
diagności,
farmaceuci,
fizjoterapeuci,
asystenci medyczni,
studenci ostatniego roku studiów medycznych.
Nowy sposób kwalifikacji na szczepienie
Zmianie ulegnie też proces kwalifikacji. Dotychczas pacjenci, którzy chcieli się zaszczepić, musieli przejść badanie lekarskie i uzupełnić kwestionariusz. Według nowej procedury będzie to wyglądało następująco: Od II kwartału podstawą kwalifikacji do szczepienia przeciw COVID-19 będzie kwestionariusz wstępnego wywiadu. Jeżeli pacjent wypełni kwestionariusz i oświadczy wszystko prawidłowo, zostanie dopuszczony do szczepienia. Jeżeli w kwestionariuszu coś wzbudzi wątpliwości, osoba wykonująca szczepienie skonsultuje się z lekarzem.