Fot. pixabay.com

Sanatoria są otwarte dla seniorów. Oferują leczenie, jak i rehabilitację uzdrowiskową. Poznaj nowe zasady i wymogi dotyczące wyjazdu do sanatorium z NFZ. Dowiedź się, o czym jeszcze musisz wiedzieć, jeśli chcesz jechać do sanatorium z NFZ w 2022?

Od 28 marca 2022 r. test na obecność wirusa SARS-CoV-2 nie jest warunkiem rozpoczęcia turnusy w sanatorium uzdrowiskowym. To duża zmiana, ponieważ wcześniej wszyscy kuracjusze musieli przedstawić albo certyfikat Covid-19 świadczący o pełnym zaszczepieniu, albo negatywny wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2, który był wykonywany 4 dni przed turnusem i był refundowany przez NFZ.

Negatywny wynik tekstu na Covid-19 nie jest również warunkiem przyjęcia do szpitala, w tym szpitala uzdrowiskowego. Choć placówka medyczna wciąż może zdecydować o przeprowadzeniu testu antygenowego lub testu PCR, by ostatecznie potwierdzić lub wykluczyć COVID-19.

Sanatorium po Covid-19 tylko do czerwca!

Rehabilitacja pacjentów po COVID-19 w uzdrowiskach finansowana przez NFZ będzie realizowana wyłącznie do 30 czerwca 2022 r. i obejmie skierowania wystawione do 4 kwietnia 2022 r. Zgodnie z komunikatem Narodowego Funduszu Zdrowia.

Pacjenci, który zmagają się z powikłaniami mogą wciąż korzystać z rehabilitacji leczniczej, ale w ramach standardowych umów z NFZ i programów rehabilitacji ogólnoustrojowej, pulmonologicznej i neurologicznej. Jednak nie są programy dedykowane powikłaniom pocovidowym.

Skierowanie do sanatorium – zasady 2022

Sanatorium jest kontynuacją leczenia w szpitalu lub przychodni. Jeżeli w celu odzyskania sprawności po chorobie lub wypadku senior wymaga określonych zabiegów, które wykonywane są w uzdrowiskach, może skorzystać z tego rodzaju leczenia. Ostatnie zmiany dotyczące zasad wydawania skierowań do sanatorium wprowadzono w 2019 r. i zasady te obowiązują do dziś. Znajdziesz je omówione w dalszej części artykułu.

Aby starać się o wyjazd do sanatorium finansowany przez NFZ należy mieć aktualne wyniki badań, w tym badań specjalistycznych, karty informacyjne ze szpitali (w przypadku hospitalizacji) oraz skierowanie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.

Gdzie staramy się o skierowanie do sanatorium?

Skierowanie do sanatorium wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, czyli każdy lekarz mający podpisaną umowę z NFZ. Bierze on pod uwagę aktualny stan zdrowia pacjenta, brak wskazań lub istniejące przeciwwskazania do leczenia tego typu. Jest to o tyle ważne, że leczenie uzdrowiskowe jest leczeniem bodźcowym i niektóre schorzenia mogą ulegać zaostrzeniu.

Informacja o leczeniu onkologicznym na skierowaniu do sanatorium

Na skierowaniu do sanatorium lekarz wpisuje informację o leczeniu onkologicznym pacjenta, jeśli miało ono miejsce w ciągu ostatnich 5 lat. Dlaczego? Leczenie onkologiczne stanowi często przeciwwskazanie do leczenia uzdrowiskowego i rehabilitacji uzdrowiskowej nawet po upływie kilku lat od zaistnienia choroby.

Badanie RTG klatki piersiowej a wyjazd do sanatorium

Aktualnie badanie RTG klatki piersiowej wymagane jest jedynie w przypadku stwierdzenia przez lekarza wskazań medycznych. Wcześniej było regułą.

Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, czyli kto?

Jak informują oficjalne dokumenty NFZ, skierowanie do sanatorium wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Wyjaśniamy, iż lekarz ubezpieczenia zdrowotnego to lekarz, który ma umowę (kontrakt) z NFZ na świadczenie usług zdrowotnych w danym roku kalendarzowym lub pracuje w placówce, z którą fundusz podpisał umowę. Może to więc być lekarz pracujący w publicznym lub niepublicznym zakładzie opieki zdrowotnej (np. przychodni, spółdzielni lekarskiej), przyjmujący w ramach grupowej lub indywidualnej praktyki lekarskiej (w tzw. prywatnym gabinecie, pod warunkiem, że podpisał umowę z NFZ).

Skierowanie do sanatorium – rejestracja w 30 dni

Prawidłowo i czytelnie wypełnione tradycyjne (papierowe) skierowanie do sanatorium przesyłane jest przez lekarza lub przez pacjenta do wojewódzkiego oddziału NFZ, na którego terenie aktualnie mieszkamy. Mamy na to tylko 30 dni od daty jego wystawienia. Po tym czasie skierowanie do sanatorium traci ważność. Mimo wejścia w życie w 2021 r. elektronicznych tzw. e-skierowań, skierowania do sanatorium, na leczenie uzdrowiskowe, rehabilitację i do szpitala psychiatrycznego są wciąż wystawiane w sposób tradycyjny.

Skierowanie do sanatorium można wysłać pocztą lub przekazać do wojewódzkiego oddziału NFZ osobiście. Dobrze jest sprawdzić, czy skierowanie do sanatorium zostało prawidłowo wypełnione (np. czy zostało podpisane przez lekarza, czy ma numer jego umowy z NFZ). Zapytaj również lekarza, czy musisz dołączyć do skierowania kopie dokumentów np. wypisów ze szpitala. Jeżeli, tak upewnij się, że dołączyłeś niezbędną dokumentację. W przypadku braków formalnych skierowanie do sanatorium może zostać odesłane, przez co oczekiwanie na wyjazd do sanatorium może się wydłużyć.

Kiedy przychodzi zawiadomienie o wyjeździe do sanatorium?

Po zarejestrowaniu skierowania w oddziale NFZ (w przypadku drogi pocztowej liczy się data wpływu) jest ono sprawdzane przez lekarza balneologa, specjalistę medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej, który wskazuje rodzaj oraz miejsce leczenia uzdrowiskowego. Jeśli uzna skierowanie do sanatorium za zasadne i kompletne, w ciągu 30 dni od wpływu skierowania do oddziału NFZ dostaniemy pismo, z którego dowiemy się, na jakie leczenie uzdrowiskowe zostaliśmy zakwalifikowani. Pismo zawiera również numer skierowania, dzięki któremu możemy śledzić swoją kolejkę do sanatorium w dedykowanej przyszłym kuracjuszom wyszukiwarce skierowań. O terminie wyjazdu do sanatorium dowiemy się również listownie. Informację o terminie naszego turnusu otrzymamy pocztą minimum 14 dni przed planowanym wyjazdem.

Odmowa wyjazdu do sanatorium z NFZ

W przypadku negatywnej decyzji lekarza specjalisty z NFZ również otrzymamy pisemną informację wraz z uzasadnieniem przyczyny odmowy wyjazdu do sanatorium. W tym przypadku decyzja jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie.

NFZ kolejka oczekujących do sanatorium 2022 – wyszukiwarka

Po otrzymaniu pisemnej informacji o zakwalifikowaniu do sanatorium pozostaje nam tylko czekać na pisemne powiadomienie o terminie wyjazdu. Jeśli chcemy sprawdzać, kiedy możemy spodziewać się terminu naszego turnusy, korzystamy z prostej w obsłudze wyszukiwarki. Potrzebujemy jedynie numeru skierowania. Nadaje go oddział NFZ i znajdziemy go na pisemnym potwierdzeniu zakwalifikowania do sanatorium, które przyszło pocztą.

Sanatorium i kolejka oczekujących – który numer? Jak sprawdzić długość kolejki do sanatorium?

Aby poznać długość kolejki do sanatorium, w wyszukiwarce wystarczy wpisać numer skierowania i datę urodzenia. Wyszukiwarka poda nam m.in. orientacyjny czas oczekiwania, liczbę osób w kolejce oczekujących, termin i miejsce leczenia, nazwę uzdrowiska i jego adres.

Nasze dane są bezpieczne, ponieważ system udostępnia jedynie anonimowe informacje o skierowaniu na leczenie uzdrowiskowe: bieżący status, datę wystawienia przez lekarza, datę wpływu do oddziału NFZ, oddział kierujący, ocenę lekarza z Funduszu, rodzaj leczenia, profil leczenia, numer w kolejce, miejsce i termin leczenia, zakład lecznictwa uzdrowiskowego, adres, telefon, termin leczenia i okres w którym powinno odbyć się leczenie.

Pamiętajmy, że o terminie wyjazdu dowiemy się również listownie. Informację o terminie wyjazdu do sanatorium otrzymamy pocztą minimum 14 dni przed turnusem.

Jak szybko posuwa się kolejka do sanatorium w 2022?

W 2022 szacowany czas oczekiwania w kolejce do sanatorium to ok. 2,5 roku.  Jak szybko posuwa się twoja kolejka do sanatorium sprawdzisz w wyszukiwarce skierowań online. Wystarczy wpisać numer skierowania i datę urodzenia, by monitować czas oczekiwania na turnus w sanatorium.

Odmowa wyjazdu do sanatorium

W przypadku otrzymania odmowy wyjazdu do sanatorium (negatywnej decyzji lekarza specjalisty NFZ) otrzymamy pisemną informację wraz z uzasadnieniem, jednak w tym przypadku decyzja jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie.

Skierowanie do sanatorium bez dodatkowego potwierdzania w 2022

Aktualnie nie ma obowiązku weryfikacji skierowań po upływie 18 miesięcy od dnia ich wystawienia, co wcześniej było regułą. Większość oddziałów wojewódzkich NFZ przekracza 18 miesięcy oczekiwania na sanatorium, co rodziło konieczność weryfikacji wszystkich skierowań.

Dawniej w praktyce lekarze odsyłali skierowania, nie uwzględniając aktualnego stanu zdrowia pacjenta, a w szczególności przeciwwskazań do leczenia uzdrowiskowego, które pojawiły się od czasu wystawienia skierowania (np. choroby nowotworowej). Brak weryfikacji skierowań rodzi jednak ryzyko negatywnych konsekwencji dla pacjenta, jeżeli dojdzie do skierowania do leczenia lub rehabilitacji uzdrowiskowej pacjenta posiadającego przeciwwskazania do tego typu leczenia. Co wtedy? Taki pacjent, w przypadku stawienia się w sanatorium i po przeprowadzeniu badania wstępnego, zostanie poinformowany o braku możliwości skorzystania z sanatorium i zostanie odesłany do domu.

Ile trwa leczenie uzdrowiskowe?

Pobyt w szpitalu uzdrowiskowym trwa 21 dni i jest bezpłatny. Pobyt w szpitalu uzdrowiskowym na rehabilitacji uzdrowiskowej trwa 28 dni, jest bezpłatny. Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym trwa 21 dni i jest częściowo odpłatny. Uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne dorosłych i dzieci trwa od 6 do 18 dni.

Kolejne sanatorium dopiero po roku

W przypadku osób dorosłych zalecane jest korzystanie z sanatorium oraz rehabilitacji w sanatorium uzdrowiskowym nie częściej niż raz na 18 miesięcy, jednak kolejne skierowanie można złożyć do oddziału wojewódzkiego NFZ po upływie 12 miesięcy od zakończenia poprzedniego turnusu. Przepis ten nie dotyczy dzieci oraz osób dorosłych, kierowanych do szpitali i ambulatoriów uzdrowiskowych.

Ponowne skierowanie do sanatorium lekarz może wystawić najwcześniej po 12 miesiącach od zakończenia poprzedniego leczenia uzdrowiskowego. Wprowadzenie tej zmiany uzasadniano tym, że lekarz wystawiający nowe skierowanie zaraz po zakończeniu leczenia albo rehabilitacji, nie jest w stanie właściwie ocenić wpływu zakończonej terapii z uwagi na zbyt krótki czas, jaki upłynął od jej przebycia. Rozwiązanie to jednak w praktyce miało skrócić kolejki oczekujących na wyjazd do sanatorium.

Sanatorium poza kolejnością

Jeśli złożyliśmy wniosek o skierowanie do sanatorium, to czas oczekiwania jest taki sam dla wszystkich i wynosi około 30 miesięcy (2,5 roku). Bez kolejki wyjadą tylko zasłużeni honorowi dawcy krwi lub przeszczepu, inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci, uprawnieni żołnierze i pracownicy oraz weterani. Wbrew obiegowej opinii nie dotyczy to nauczycieli.

Jak przyśpieszyć wyjazd do sanatorium? Zwroty

Jeżeli zostałeś zakwalifikowany do leczenia uzdrowiskowego, oczekujesz w kolejce do sanatorium i nie należysz do żadnej uprzywilejowanej grupy (tj. honorowych dawców krwi lub przeszczepu, inwalidów wojennych i wojskowych, kombatantów, uprawnionych żołnierzy i pracowników oraz weteranów) możesz przyśpieszyć wyjazd do sanatorium korzystając z tzw. zwrotów. Są to terminy, z których nie mogli skorzystać inni pacjenci. Senior, który chce wyjechać w ramach wspomnianych „zwrotów” powinien być przygotowany na wyjazd w terminie krótszym niż 14 dni. Termin ten liczony jest od momentu potwierdzenia skierowania do dnia rozpoczęcia leczenia. Informację o możliwości skorzystania ze zwrotów można uzyskać w swoim wojewódzkim oddziale NFZ.

Pamiętajmy, że w przypadku dorosłych ponowny wyjazd do sanatorium możliwy jest po upływie 18 miesięcy od daty ostatniego zakończonego turnusu.

Jeśli nie możesz pojechać w terminie do sanatorium

Czasem zdarzają się sytuacje, gdy z ważnych powodów nie możemy skorzystać z przydzielonego nam sanatorium, np. w razie choroby, wypadku, ważnych spraw rodzinnych. W jaki sposób możemy prosić o przełożenie tego terminu, tak aby nie stracić ewentualnego przyjazdu do sanatorium? Powinniśmy wtedy jak najszybciej zwrócić potwierdzone skierowanie do oddziału NFZ. Do oryginału zwracanego skierowania koniecznie dołączamy pisemne uzasadnienie, w którym wskazujemy powody braku możliwości realizacji skierowania i dokumenty, które uwiarygodnią ten fakt. Ten komplet dokumentów dostarczamy przed datą rozpoczęcia turnusu. Nasze wyjaśnienia zweryfikuje oddział NFZ. Jeśli uzna je za przekonujące, wyznaczy nowy termin pobytu w sanatorium.

Ile kosztuje sanatorium na NFZ – stawki dzienne

Każdy pacjent przebywający w sanatorium ponosi koszt zakwaterowania i wyżywienia. Wysokość opłaty za jeden dzień pobytu pacjenta dla turnusów trwających 21 oraz 28 dni zależy od standardu pokoju i sezonu rozliczeniowego. Wysokość tych opłat nie jest dowolna, ale ściśle określona przez Ministra Zdrowia.

1 sezon rozliczeniowy trwa od 1 października do 30 kwietnia i to jest sezon tańszy – opłaty zaczynają się od 10,60 zł za pokój wieloosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego i sięgają 32,60 zł za pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym. II sezon rozliczeniowy to okres od 1 maja do dnia 30 września i w tym przypadku opłaty wynoszą odpowiednio 11,90 i 40,90 zł za dzień pobytu.

Zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, kuracjusz korzystający z leczenia uzdrowiskowego ponosi częściową odpłatność za wyżywienie i zakwaterowanie. Wyjątek stanowią uprawnieni do darmowego korzystania raz w roku z leczenia uzdrowiskowego pracownicy zakładów, które stosowały w produkcji azbest (zatrudnieni w tych zakładach w dniu 28 września 1997 roku lub przed tą datą).

Pacjenci korzystający z sanatorium w ramach NFZ, nie mogą ponosić wyższych dopłat zakwaterowania i wyżywienia, niż te wynikające z rozporządzenia Ministra Zdrowia. Wprowadzenie dodatkowych (wyższych) dopłat dla pacjentów jest niezgodne z obowiązującymi przepisami. Natomiast zabiegi realizowane w ramach potwierdzonego uzdrowiskowego leczenia ambulatoryjnego są bezpłatne.

Pin It

PROGRAMY DO ROZLICZEŃ PIT

Przekaż 1,5% z należnego podatku za 2023r

wpisując KRS 0000 518 797 . 

 Można skorzystać z dedykowanych programów komputerowych do rozliczenia podatku za 2023r  (PIT 28, PIT 36, PIT 36L, PIT 37, PIT 38) dostępnych po kliknięciu poniższych przycisków.

Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1,5% podatku

Przekaż 1,5% podatku podopiecznym Fundacji Zbieramy Razem. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w chwili składania do Urzędu Skarbowego rocznego zeznania podatkowego, wystarczy wskazać numer KRS 0000 518 797 

 

Program e-pity Copyright 2020-2024 e-file sp. z o.o. sp. k.

 

Rozliczenie PIT z PITax.pl

Rozliczenie PIT z PITax.pl

 

Dostęp do najprostszego rozliczenia PITów w Polsce uzyskałeś dzięki naszej współpracy z Instytutem Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP


Misją Fundacji Zbieramy Razem jest niesienie pomocy ciężko chorym dzieciom. Kliknij poniższy przycisk i wpłać określoną kwotę a odmienisz ich los.

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.