Wynagrodzenie oraz zasiłek za czas niezdolności do pracy przysługuje osobom zgłoszonym do ubezpieczenia chorobowego. Na zwolnieniu otrzymujemy 80% wynagrodzenia (100% w przypadku zwolnienia z powodu ciąży). Jest długa lista rzeczy, których kategorycznie nie możemy robić, kiedy jesteśmy na zwolnieniu. Czego nie robić, aby nie stracić zasiłku chorobowego?
ZUS wprowadza zmiany. Nieobecność w domu podczas kontroli pracownika nie będzie w każdym przypadku uznawana za niewłaściwe wykorzystanie L4. Zaszła zmiana w poradniku ZUS. Jeżeli podczas kontroli osoby kontrolujące zwolnienie lekarskie nie zastaną pracownika, należy uznać, że wykorzystuje on zwolnienie chorobowe w sposób prawidłowy. Koniecznym warunkiem jest brak okoliczności wskazujących na nieprawidłowe wykorzystanie.
Dotychczas zasady mówiły, że pracownik podczas zwolnienia musi być w miejscu swojego zamieszkania. Jeśli chciałby się leczyć w innym miejscu, powinien poinformować on o tym lekarza. W sytuacji, kiedy chory zmienił miejsce pobytu w trakcie zwolnienia powinien bez zwłoki poinformować o tym ZUS oraz swojego pracodawcę. Jeśli tego nie zrobi, może stracić zasiłek chorobowy.
Uprawnienia do kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego od pracy z powodu choroby mają także płatnicy składek zgłaszający do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych. Osoba przebywająca na zwolnieniu L4 nie może w tym czasie remontować swojego domu ani wykonywać żadnych prac remontowych. Będąc na zwolnieniu L4, taka osoba nie może udać się w podróż. W czasie pobierania zasiłku zabroniony jest wyjazd z domu w celach turystycznych, rozrywkowych czy wypoczynkowych.
Z kodem 2 (zwolnienie chodzące) – można wykonywać czynności zaspokajające podstawowe potrzeby życiowe, nie mogą być jednak sprzeczne z celem zwolnienia. W żadnym wypadku nie można wykonywać pracy. Osoba przebywająca na zwolnieniu L4 nie może w tym samym czasie pracować u innego pracodawcy. Zwolnienie lekarskie wystawione w czasie ciąży podlega tym samym zasadom co w innym przypadku. Treść zwolnienia, zalecenia i właściwy kod decydują o tym, co wolno na zwolnieniu lekarskim kobiecie w ciąży.