Branża medyczna pracuje nad rozwiązaniami, które pozwolą dużo efektywniej wykorzystywać pobyt w sanatorium. Obecnie kuracjusze często traktują sanatorium jako wakacje, co kłóci się z ideą takich wyjazdów, mających na celu zreperowaniu stanu zdrowia, dzięki licznym zabiegom.

"Chociaż Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) zwiększa rokrocznie wydatki na lecznictwo uzdrowiskowe, eksperci z branży medycznej wyrażają obawy, że te publiczne inwestycje nie przekładają się na poprawę zdrowia pacjentów" – informuje Portal Samorządowy.

Zgodnie z planem NFZ na 2024 r., wydatki na lecznictwo uzdrowiskowe wyniosą prawie 1 mld 700 mln zł. Jednak, jak zauważa dr Jerzy Gryglewicz z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, często pobyty w sanatoriach mają charakter wczasów, a nie rehabilitacji.

Eksperci jednomyślnie uważają, że istotne jest kierowanie pacjentów do uzdrowisk z dokładnie opracowanym planem zabiegów rehabilitacyjnych. Obecnie Narodowy Fundusz Zdrowia wymaga, by w uzdrowiskach codziennie przeprowadzano co najmniej trzy zabiegi, w tym jeden z wykorzystaniem tzw. surowców naturalnych, które często sprowadzają się do wody mineralnej.

Dr Jarosław Derejczyk, geriatra z czterdziestoletnim doświadczeniem, na którego powołuje się Portal Samorządowy, podkreśla potrzebę dostosowania polskich uzdrowisk i sanatoriów do wymagań starszych pacjentów z problemami zdrowotnymi. Według jego zaleceń sanatoria powinny zapewniać udogodnienia takie jak dostęp do odpowiednio przeszkolonego personelu pielęgniarskiego, rehabilitacyjnego, psychologicznego, a także koordynatorów opieki i terapeutów zajęciowych.

Narodowy Fundusz Zdrowia zaznacza, że świadczenia uzdrowiskowe podlegają bieżącej weryfikacji po ich wykonaniu. Najczęściej zgłaszane uwagi dotyczące pobytów w sanatoriach obejmują kwestie związane z wyżywieniem, warunkami lokalowymi, sanitarnymi, odległością miejsc zakwaterowania od zakładu przyrodoleczniczego oraz zapisy w regulaminach organizacyjnych placówek leczniczych (odnośnie dodatkowych opłat nieprzewidzianych przepisami prawa).

Mimo rosnących wydatków NFZ na lecznictwo uzdrowiskowe, eksperci z branży medycznej podkreślają konieczność dalszych reform w tej dziedzinie, aby zapewnić skuteczną rehabilitację pacjentów.

Pin It

PROGRAMY DO ROZLICZEŃ PIT

Przekaż 1,5% z należnego podatku za 2023r

wpisując KRS 0000 518 797 . 

 Można skorzystać z dedykowanych programów komputerowych do rozliczenia podatku za 2023r  (PIT 28, PIT 36, PIT 36L, PIT 37, PIT 38) dostępnych po kliknięciu poniższych przycisków.

Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1,5% podatku

Przekaż 1,5% podatku podopiecznym Fundacji Zbieramy Razem. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w chwili składania do Urzędu Skarbowego rocznego zeznania podatkowego, wystarczy wskazać numer KRS 0000 518 797 

 

Program e-pity Copyright 2020-2024 e-file sp. z o.o. sp. k.

 

Rozliczenie PIT z PITax.pl

Rozliczenie PIT z PITax.pl

 

Dostęp do najprostszego rozliczenia PITów w Polsce uzyskałeś dzięki naszej współpracy z Instytutem Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP


Misją Fundacji Zbieramy Razem jest niesienie pomocy ciężko chorym dzieciom. Kliknij poniższy przycisk i wpłać określoną kwotę a odmienisz ich los.