Już nie tylko Gdańsk czy Wejherowo. Lekarze ze słupskiego szpitala przeprowadzili pierwszy zabieg usunięcia zakrzepu z naczyń krwionośny w mózgu u 74-letniej pacjentki z udarem.

Pierwszy zabieg trombektomii mechanicznej w naczyniach mózgowych w trybie ostrym wykonano w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku. To nowy typ zabiegów, które placówka będzie oferował pacjentom na stałe.

Zabieg ratujący życie przeprowadzono u 74-letniej pacjentki. Personel pracował pod kierownictwem prof. Roberta Juszkata, neuroradiologa interwencyjnego, który ma duże doświadczenie w przeprowadzaniu tego typu zabiegów.

– Gdy pacjent trafia na SOR z objawami udaru mózgu, wykonywana jest diagnostyka – mówi Tomasz Borusiński, neurochirurg z Oddziału Neurochirurgicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. – Po analizie badań obrazowych neurolodzy kwalifikują chorego do zabiegu trombektomii.

W celu przeprowadzenia zabiegu nakłuwa się tętnicę udową w pachwinie. W to miejsce wprowadza się cewniki, którymi lekarze docierają do miejsca, w którym w naczyniach wewnątrz mózgowych powstał zator.

– W tej sytuacji cała magia polega na tym, że należy założyć cewnik, który dotyka skrzepu tamującego przepływ krwi i zasysamy go, aby skrzeplinę wyciągnąć z ciała pacjenta – mówi Borusiński. – Następnie podajemy pacjentowi kontrolny kontrast i sprawdzamy przepływ krwi. Czasami poprawa jest po jednym użyciu, a czasami trzeba procedurę powtórzyć, a nawet używa się specjalnych siatek rozkładanych w naczyniach, które, jak sieć rybacka, wyciągają skrzeplinę do cewnika.

Możliwość wykonywania trombektomii w słupskim szpitalu ma duże znaczenie dla poprawy zabezpieczenia medycznego mieszkańców całego regionu słupskiego. Dotychczas pacjenci z tego obszaru zawożeni byli na operacje trombektomii do szpitala w Gdańsku i Wejherowie. Teraz trwa proces budowania możliwości wykonywania trombektomii także w szpitalu w Słupsku. – Najpierw będziemy gotowi do ich przeprowadzania w określone dni miesiąca do południa, a po pewnym czasie chcemy, żeby to było możliwe codziennie do godziny piętnastej – zaznacza Borusiński.

Udary mózgu są schorzeniem śmiertelnym i dlatego zabiegi, które skracają chorobę, poprawiają rokowania pacjenta, są zabiegami ratującymi życie. Należy podkreślić, że każda minuta udaru mózgu przynosi śmierć dwóch milionów komórek mózgowych z powodu niedokrwienia.

Pin It

PROGRAMY DO ROZLICZEŃ PIT

Przekaż 1,5% z należnego podatku za 2024r

wpisując KRS 0000 518 797 . 

 Można skorzystać z dedykowanych programów komputerowych do rozliczenia podatku za 2024r  (PIT 28, PIT 36, PIT 36L, PIT 37, PIT 38) dostępnych po kliknięciu poniższych przycisków.

 

Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1,5% podatku

e-pity prosto rozliczone

Program e-pity Copyright 2024-2025 e-file sp. z o.o. sp. k.

Przekaż 1,5% podatku podopiecznym Fundacji Zbieramy Razem. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w chwili składania do Urzędu Skarbowego rocznego zeznania podatkowego, wystarczy wskazać numer KRS 0000 518 797 

Rozliczenie PIT z PITax.pl

Rozliczenie PIT z PITax.pl

 

Dostęp do najprostszego rozliczenia PITów w Polsce uzyskałeś dzięki naszej współpracy z Instytutem Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP


Misją Fundacji Zbieramy Razem jest niesienie pomocy ciężko chorym dzieciom. Kliknij poniższy przycisk i wpłać określoną kwotę a odmienisz ich los.