Ministerstwo zdrowia uruchomia pilotaż e-rejestracji. Przez Internetowe Konto Pacjenta będzie można zarejestrować się na wizytę do kardiologa na NFZ, a także na rezonans magnetyczny i tomografię komputerową. Na razie pilotaż będzie realizowany w dwóch regionach.
Rejestracja do kardiologa, na rezonans magnetyczny i tomografię komputerową ma być możliwa przez Internetowe Konto Pacjenta.
- Uruchomimy pilotaż e-rejestracji. W województwie łódzkim i mazowieckim będzie można pilotażowo zarejestrować się na wizytę u kardiolog raz na badania specjalistyczne: rezonans magnetyczny i tomografię komputerową - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Szef resortu zdrowia zdradził, iż pilotaż ma się rozpocząć w drugiej połowie maja. Przyznał, że dzięki e-rejestracji szykuje się ogromna rewolucja w dostępie do specjalistów oraz na specjalistyczne badania.
- E-usługi dla pacjentów są fundamentem cyfryzacji, e-rejestracja zwiększy dostępność do świadczeń zdrowotnych - tłumaczył minister Niedzielski.
Zgodnie z założeniem e-rejestracja ma być jedną z recept na zmniejszenie kolejek do lekarzy specjalistów, a ścieżka dotarcia pacjenta do pomocy ma zostać maksymalnie uproszczona.
Jak będzie działać e-rejestracja? Chory będzie miał możliwość w Internetowym Koncie Pacjenta samodzielnego wyszukania specjalisty w wybranym przez siebie miejscu i umówienia się na wizytę.
W IKP będą dane od świadczeniodawców dotyczące wolnych terminów. Po wyszukaniu odpowiedniego terminu pacjent zostanie zarejestrowany w danym miejscu na podstawie e-skierowania.
Aplikacja ma też proponować i przypominać o zwalniających się innych terminach, gdyby w najbliższym czasie pacjent nie mógł znaleźć wolnego.
Zdaniem resortu zdrowia e-rejestracja ma być receptą na narastający problem kolejek do lekarzy specjalistów.
Na jeden z tych narastających problemów w ostatnim czasie uwagę zwrócił lekarz Szymon Suwała. Medyk sprawdził ile trzeba czekać w Polsce na wizytę u diabetologa na NFZ, zestawiając dane obecne z danymi sprzed pięciu lat.
Z jego wyliczeń (przedstawionych w mediach społecznościowych a wcześniej również na Zjeździe Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego), w ostatnich latach przeciętny czas oczekiwania do poradni diabetologicznej wydłużył się z 55 do 106 dni.
Najdłuższy czas oczekiwania jest w województwie kujawsko-pomorskim (165 dni), a najkrótszy czas odnotowano w województwie lubelskim (64 dni).
Dodajmy, że e-rejestracja, która ma pomóc w problemie długich kolejek do specjalistów będzie dostępna w bezpłatnej aplikacji mojeIKP, którą można pobrać na smartfony z systemem Android lub iOS.
To kolejna z funkcjonalności, które co rusz dodawane są do aplikacji. Przypomnijmy, że w ostatnim czasie dodano m.in. funkcję automatycznego, ustawianego przez użytkownika, powiadomienia przypominające o regularnym przyjmowaniu leków.
Aplikacja mojeIKP na ten moment umożliwia korzystania z wielu przydatnych funkcji jak: łatwe odbieranie e-recept i e-skierowań, sprawdzenie dawkowania przepisanego leku, wykupienie leku w aptece poprzez pokazanie farmaceucie kodu QR na ekranie telefonu, udostępnianie i pobieranie Unijnego Certyfikatu COVID (UCC), upoważnianie pracowników medycznych, placówek medycznych i farmaceutów do wglądu w dane medyczne i liczenie kroków.