Rząd zmodyfikował harmonogram szczepień przeciwko COVID-19. Dostosował go do bieżącej sytuacji związanej z dostawami szczepionek. Kto zostanie zaszczepiony w najbliższym czasie? Podajemy dokładny harmonogram na najbliższe tygodnie.
Michał Dworczyk, szef KPRM pełnomocnik ds. programu szczepień, przedstawił na konferencji prasowej harmonogram szczepień przeciw COVID-19 na kilka-kilkanaście najbliższych tygodni.
Do 7 marca zostanie zaszczepionych ponad 90 proc. nauczycieli – szkół podstawowych, średnich, wykładowców akademickich. Proces szczepień w tej grupie ostatecznie zostanie zakończony 14 marca 2021 r.
Od poniedziałku 8 marca rozpoczną się dodatkowe szczepienia grupy zero. "Chcielibyśmy, żeby do 21 marca 2021 r. wszystkie osoby, które w grupie zero się znajdują, a jeszcze nie otrzymały szczepionki, zostały zaszczepione. Te osoby będą zaszczepione szczepionką firmy AstraZeneca" – podkreślił Dworczyk.
10 marca rozpocznie się rejestracja grupy 1B, czyli pacjentów chorych przewlekle, a 15 marca rozpoczną się szczepienia dla tej grupy osób.
Od 11 marca ruszają zapisy na szczepienia osób powyżej 69 lat, a 22 marca rozpoczną się szczepienia w tej grupie wiekowej. Potem w kolejnych dniach zaczną być szczepione kolejne roczniki. Między 18 a 20 marca rozpoczną się zapisy roczników 1952-54, od 22 do 24 marca roczniki 1954-56, a potem od 25 marca zacznie się ponowna rejestracja pacjentów 70 plus. "Chcieliśmy, żeby te trzy dni były przeznaczone tylko dla dwóch roczników. W każdym z nich liczymy, że będzie około 300 tys. chętnych do zapisania się. Chcemy zmniejszyć liczbę osób, które w tym czasie zgłaszają się do zapisów po to, żeby nie generować kolejek, żeby zapisy dla seniorów były jak najłatwiejsze i nie trzeba było długo czekać w kolejce czy na infolinii" – powiedział Dworczyk.
29 marca rozpoczną się szczepienia grupy 1C. "W pierwszej kolejności będą to osoby, które przez swoją pracę stykają się na co dzień z osobami chorymi lub mogą mieć z nimi potencjalny kontakt. Tygodniowo będziemy na tę grupę przeznaczać 32 tys. dawek szczepionki firmy AstraZeneca, czyli jest to mniej więcej 2 tys. szczepionek na jedno województwo" – podał szef KPRM.
Osoby, które przebyły zakażenie koronawirusem, będą szczepione po 6 miesiącach od zakażenia jedną dawką szczepionki. W systemie takich osób jest ponad 1 mln. Ta decyzja została podjęta zgodnie z rekomendacją Rady Medycznej i wynika z aktualnego stanu badań nad koronawirusem SARS-CoV-2 i nad szczepionkami.
Od przyszłego tygodnia, czyli od 8 marca, druga dawka szczepionki AstraZeneca będzie podawana po 12 tygodniach od pierwszego zastrzyku, zaś w przypadku preparatu firmy Pfizer po 42 dniach od pierwszej iniekcji.
– Chcemy wydłużyć czas między podawaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki. Wszystko zgodnie z zaleceniami producenta. Aktualne wyniki badań wskazują, że tego rodzaju działanie można przeprowadzić bez żadnej szkody, uszczerbku dla skuteczności działania szczepionek – powiedział Dworczyk.
W Polsce dotąd wykonano 3,6 mln szczepień przeciw COVID-19, z czego 2 mln 338 tys. pierwszą dawką i 1 mln 281 tys. dawką drugą.
– Od początku realizacji naszego programu, odkąd pojawiły się precyzyjne informacje od producentów szczepionek, deklarowaliśmy, że do końca pierwszego kwartału pierwszą dawką zaszczepimy co najmniej 3 mln osób. Dzisiaj możemy powiedzieć, że ten cel na pewno zostanie zrealizowany, a nawet przekroczony o blisko 20 proc. – powiedział Michał Dworczyk podczas konferencji.