Nowe obostrzenia w walce z koronawirusem ogłosił w czwartek rząd na specjalnej konferencji prasowej. Podczas Wielkanocy, podobnie jak w zeszłym roku, czeka nas twardy lockdown. Dotychczas wykonano w Polsce prawie 5,4 mln szczepień. Jak jednak zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk, przed Wielkanocą rząd nie planuje rozpoczęcia rejestracji dla kolejnych roczników.
W czwartek padł rekord zakażeń koronawirusem od początku epidemii w Polsce. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 34 151 przypadkach oraz 520 ofiarach śmiertelnych. Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili na czwartkowej konferencji nowe obostrzenia, które będą obowiązywały przez najbliższe dwa tygodnie, w tym w trakcie Wielkanocy.
Zamknięte będą m.in. zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, wielkopowierzchniowe sklepy meblarskie i budowlane oraz przedszkola i żłobki. Otwarte zaś mają pozostać kościoły.
Na ten moment wykonano w Polsce prawie 5,4 mln szczepień. Ponad 3,3 mln osób zaszczepiono pierwszą dawką, a ponad 1,8 mln już drugą.
Jak przekazał szef KPRM Michał Dworczyk, rząd nie planuje w najbliższych dniach uruchamiać rejestracja dla kolejnych roczników.
Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego odbyła się w czwartek. Ogłoszono na niej nowe obostrzenia, które obowiązywać będą od 27 marca do 9 kwietnia, a więc także na Wielkanoc. Szef rządu zapewniał też wcześniej, że rząd podejmuje decyzje na podstawie kilka parametrów jednocześnie, m.in. tendencję dotyczącą wzrostu zakażeń, liczbę osób hospitalizowanych, czy liczba zgonów.
Twardy lockdown - oznacza, że zamknięte zostaną m.in. zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, wielkopowierzchniowe sklepy meblarskie i budowlane (z wyjątkiem hurtowni i składów budowlanych), a także przedszkola i żłobki (z wyjątkiem zapewnienia opieki dla dzieci medyków i pracowników służb mundurowych). Otwarte mają natomiast pozostać kościoły, ale z nowym limitem - jedna osoba na 20 metrów kwadratowych.
Ministerstwo Zdrowia podało w czwartek, że wykryto 34 151 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - to najwięcej od początku epidemii. Zmarło też 520 chorych pacjentów. Od marca ubiegłego roku zdiagnozowano ponad 2,1 mln zakażonych Covid-19. Dla ponad 50,8 tys. choroba ta zakończyła się śmiercią.
Kiedy rejestracja dla kolejnych roczników?
Szczepienia przeciw Covid-19 trwają w Polsce od końca grudnia ubiegłego roku. Do czwartku, jak wynika z raportu zamieszczonego tego dnia na stronie rządowej, przynajmniej jedną dawkę szczepionki otrzymało 3 524 209 Polaków. Z tej grupy ponad połowa (1 857 517) dostała także drugą dawkę preparatu. W sumie w całym kraju podano 5 381 726 dawek szczepionki przeciw Covid-19.
25 marca ruszyła rejestracja na szczepienia dla osób w wieku 60-64 lat. Oznacza to, że najmłodsze osoby, które mogą się zapisywać na podstawie metryki, to te urodzone w roku 1961. Czy w takim razie rząd planuje uruchomić w najbliższym czasie rejestrację dla kolejnych osób, czyli takich poniżej 60. roku życia?
- Przez najbliższe dni nie chcemy uruchamiać dalszych zapisów; chcemy, by wszyscy Polacy powyżej 60. roku życia mogli się spokojnie zarejestrować, by punkty szczepień mogły poustalać terminy - powiedział szef Kancelarii Premiera i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Dodał, że "zapisy kolejnych grup, czy kolejnych roczników na szczepienia" zostaną uruchomione dopiero po Świętach Wielkanocnych.