Dzień Walki z Cukrzycą przypada na 27 czerwca. Głównym celem Dnia Walki z Cukrzycą jest przede wszystkim podnoszenie świadomości osób na całym świecie na temat tej choroby. W ówczesnych czasach coraz większa ilość osób choruje na cukrzycę. Innym ważnym celem jest także okazanie wsparcia osobom chorym. Tematy, które są poruszane w trakcie wykładów nie dotyczą tylko samej choroby, ale również praw człowieka oraz kosztów leczenia. W tym miejscu rodzi się pytanie – czym właściwie jest cukrzyca?
Cukrzyca to choroba z grupy metabolicznych, które charakteryzują się hiperglikemią, a mówiąc w prostszym języku podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Powodem tego stanu rzeczy jest niewłaściwe wydzielanie insuliny. Hiperglikemia przewlekła wiąże się często z gorszym funkcjonowaniem lub uszkodzeniem takich narządów jak nerki, oczy lub serce. Cukrzycę można podzielić ze względu na przyczynę jej powstania- wyróżnia się cukrzycę typu 1 i 2 oraz kobiet w ciąży. Istnieją jeszcze inne podziały, jednakże cukrzyca typu 2 pojawia się najczęściej. Czym się charakteryzuje? Przede wszystkim tym, że dochodzi do insulinoodporności. Następuje uszkodzenie komórek beta i upośledzenie pracy trzustki. Konsekwencją jest całkowite zaprzestanie wydzielania insuliny przez ten organ.
Cukrzyca typu 1 charakteryzuje się słabym wydzielaniem insuliny. Do końca nie jest znana przyczyna powstawania tej choroby jednak można przypuszczać, że ma podłoże genetyczne oraz środowiskowe.
Jakie są objawy?
Jednym z głównych objawów jest przede wszystkim wysokie stężenie cukru w organizmie, który przechodzi do moczu tworząc cukromocz. Osoby chore często odczuwają wzmożone pragnienie czego konsekwencją jest wypijanie zbyt dużej ilości płynów wydalanych później w postaci wielomoczu. Kolejnymi objawami, na które warto zwrócić uwagę to chudnięcie oraz odwodnienie na skutek dużej ilości wydalanej wody. Chorzy cierpią również znacznie częściej z powodu infekcji.
Większość z nich ma problemy ze wzrokiem. Pojawia się także nieprzyjemne wędzenie w rejonie narządów płciowych. U osób chorych mogą pojawić się omdlenia, a w najgorszym przypadku mogą wpaść w śpiączkę. Bardzo poważnym powikłaniem, o którym zapewne każdy słyszał jest ”stopa cukrzycowa”. Pojawia się ona w wyniku niedostatecznego ukrwienia kończyny czego konsekwencją jest zmniejszona wrażliwość na ból, słabe gojenie się ran oraz owrzodzenia. Często dochodzi do osłabienia kości i stawów oraz deformacji stopy. Problem ten dotyczy przede wszystkim osób z cukrzycą typu 2. Leczenie jest dość kosztowne oraz długotrwałe, ale możne pozwolić uchronić chorego przed amputacją.
Leczenie Cukrzycy polega na podawaniu choremu odpowiedniej dawki insuliny oraz leków doustnych. Bardzo ważne jest także przestrzeganie diety. Chorzy muszą znajdować się pod stałą opieką lekarza. Zachęcamy do poszerzania wiedzy na temat tej choroby oraz brania udziału w Dniu Walki z Cukrzycą.