19 sierpnia obchodzony jest Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej upamiętniający pracowników organizacji niosących pomoc humanitarną. Święto to zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2009 roku. Jego data ma upamiętniać atak bombowy z 19 sierpnia 2003 roku w hotelu Canal w Bagdadzie w Iraku, w którym zginęły 22 osoby, w tym Specjalny Wysłannik Sekretarza Generalnego ONZ ds. Iraku Sergio Vieira de Mello.
Polska od lat angażuje się aktywnie w działania pomocy humanitarnej, m.in. w regionie Bliskiego Wschodu, na Ukrainie, w Afryce. Bezprecedensowy kryzys humanitarny i migracyjny wywołany wciąż trwającym konfliktem w Syrii, skutkuje ogromnymi potrzebami bytowymi zarówno ludności uchodźczej i osób wewnętrznie przesiedlonych, jak i mieszkańców państw przyjmujących uchodźców. Wsparcie w ramach Polskiej pomocy realizowane było poprzez projekty wdrażane przez polskie organizacje pozarządowe oraz wpłaty do międzynarodowych agend humanitarnych. Polska za pośrednictwem kanałów międzynarodowych wspierała też Ukrainę. Dodatkowo, w wyniku walk toczących się w Górskim Karabachu w roku 2020, wielu cywilów znalazło się w krytycznej sytuacji humanitarnej.
Po obydwu stronach linii frontu odnotowano ofiary śmiertelne, a także uszkodzenia domów i infrastruktury użyteczności publicznej. W celu wsparcia poszkodowanych w wyniku tego konfliktu, zostały podjęte działania pomocowe, adresowane do tej grupy osób.
W ramach kontynuacji priorytetów wyznaczonych przez Polskę podczas jej członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, a także wdrażania Krajowego planu działania na rzecz realizacji Agendy ONZ dotyczącej Kobiet, Pokoju i Bezpieczeństwa na lata 2018–2021, niesiona przez Polskę pomoc humanitarna koncentruje się na działaniach w następujących obszarach: ochrona dzieci w konfliktach zbrojnych, wsparcie dla osób z niepełnosprawnością, wsparcie na rzecz kobiet.
Tuż po wybuchu pandemii, w ramach globalnej odpowiedzi na COVID-19, Polska wpłaciła 1 mln PLN na CERF (Central Emergency Response Fund). Również w innych wpłatach wielostronnych starano się uwzględnić komponent przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się i skutkom pandemii, szczególnie wśród grup wrażliwych.
W 2020 roku w trybie pilnym ogłoszono konkurs „Polska pomoc humanitarna i rozwojowa w odpowiedzi na pandemię COVID-19”, którego celem było wybranie najlepszych projektów wspierających walkę z pandemią oraz łagodzenie jej społeczno-ekonomicznych skutków. Dofinansowano 9 projektów: Gruzja (1), Białoruś(1), Ukraina (1), Tanzania (1), Palestyna (1), Liban (2), Uganda (1) oraz Kenia (1), na łączną kwotę 6 738 587,40 PLN.
W lipcu 2021 roku MSZ ogłosił konkurs Pomoc humanitarna 2021 r. na dofinansowanie działań humanitarnych w łącznej kwocie 8 950 000 PLN. MSZ współorganizowało też konwoje humanitarne ze sprzętem medycznym, środkami ochrony osobistej i dezynfekcyjnymi do krajów Partnerstwa Wschodniego, Bałkanów Zachodnich, Afryki i Bliskiego Wschodu, a także udzielało wsparcia w organizacji misji medycznych do państw dotkniętych pandemią COVID-19.
Według danych zebranych na dzień 15 lipca 2021 r. Polska Oficjalna Pomoc Rozwojowa (ODA) wyniosła w 2020 r. 3 233 mln PLN. Pomoc wielostronna w kwocie 2,36 mld PLN stanowiła 73 % ODA, pomoc dwustronna w kwocie 877 mln PLN – 27 %. Pomoc humanitarna (PH) w 2020 r. wyniosła 131,42 mln PLN, co stanowiło kwotę wyższą od wydatkowanej na ten cel w 2019 r. o ponad 84%. ODA związana z przeciwdziałaniem COVID-19 wyniosła ogółem 93,97 mln PLN (w tym 74,51 mln PLN w ramach pomocy humanitarnej).
W ramach współpracy dwustronnej za pośrednictwem polskich organizacji pozarządowych zrealizowano m.in projekty w Libanie, Jordanii czy Iraku. Projekty wdrażały też polskie placówki dyplomatyczne. Zrealizowano wpłaty dobrowolne do międzynarodowych agend humanitarnych takich jak Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, UN OCHA, UN HABITAT, UNHCR, UNDP, WFP, UNICEF. Polska wspiera też unijne narzędzia migracyjne, takie jak Instrument Turecki, fundusz powierniczy w odpowiedzi na kryzys syryjski (tzw. MADAD) oraz EUTF for Africa.