1 sierpnia obchodzimy święto państwowe, upamiętniające bohaterstwo uczestników Powstania Warszawskiego. Co roku, o godzinie W, w całej Polsce słychać dźwięk syren alarmowych na znak pamięci i wdzięczności.
Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego to święto państwowe, obchodzone corocznie od 2010 roku i upamiętniające bohaterstwo uczestników Powstania Warszawskiego. W Preambule ustawy z dnia 9 października 2009 roku wskazano, że dzień 1 sierpnia ustanawia się Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego w hołdzie jego bohaterom, którzy w obronie bytu państwowego, z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie stolicy, dążąc do odtworzenia instytucji niepodległego Państwa Polskiego i sprzeciwiając się okupacji niemieckiej i widmu sowieckiej niewoli zagrażającej następnym pokoleniom Polaków.
Powstanie Warszawskie
Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego to hołd oddawany bohaterom sierpniowych wydarzeń. Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00. Zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, było zbrojnym wystąpieniem przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim. Powstanie zakończyło się w dniu 3 października 1944 r. kapitulację polskich oddziałów powstańczych. Co roku, o godzinie W, w całej Polsce słychać dźwięk syren alarmowych na znak pamięci i wdzięczności.