Problem samotności dotyczy praktycznie każdego z nas. 27 lipca obchodzimy Dzień Samotnych. Ludzie są zwierzętami stadnymi i do prawidłowego funkcjonowania potrzebują towarzystwa innych. Czy wiecie, że badania przeprowadzone na początku pandemii pokazały, że około 60 procent społeczeństwa odczuwa samotność. Problem dotyczy nie tylko singli, ale również osób starszych, porzuconych dzieci, a nawet ludzi w stałych związkach.
Uczucie samotności dotyka wszystkich w różnych momentach życia. Nie ma chyba człowieka, który choć przez chwilę nie czuł się samotny. Problem pojawia się jednak, kiedy czujemy się osamotnieni przez dłuższy okres czasu – ten stan może prowadzić do spadku nastroju, rozwoju zaburzeń i depresji, a nawet fizycznych konsekwencji zdrowotnych.
Można poradzić sobie z samotnością?
Czujemy się mniej wartościowi, znika pewność siebie i chęci do życia – to sprawia utrzymująca się samotność. Dobrze jest wówczas wymusić kontakt – w obecnych czasach łatwo jest nawiązać znajomość np. przez Internet. Nawet jeśli relacja okaże się krótkotrwała i mało wartościowa, zawsze jest dobrym doświadczeniem, które może zaprocentować w przyszłości. Warto również szukać znajomości wśród ludzi, z którymi coś Cię łączy – może to być na przykład kurs, warsztaty, kółka lub stowarzyszenia zgodne z Twoimi zainteresowaniami. Wspólne cele i pasje sprawiają, że łatwiej nawiązać wartościową relację.
A może masz trudności z nawiązywaniem nowych znajomości i nie chcesz się do tego zabierać, a mimo to czujesz się samotny? Dobrym rozwiązaniem jest prowadzenie pamiętnika lub bloga – opisywanie swoich przeżyć pozwoli poukładać pewne sprawy bez konieczności rozmowy. Nie jest to jednak rozwiązanie problemu, a jedynie doraźna pomoc w trudnej chwili samotności.
Pamiętaj, że zawsze w kryzysowej sytuacji można również skontaktować się z telefonem zaufania pod numerem 116 111.