26 października obchodzimy Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Celem obchodów dnia jest promowanie transplantologii oraz podniesienie świadomości społecznej w zakresie procedur związanych z przeszczepami i przekazywaniem organów po śmierci.
W Polsce jest świadomość tego, że po śmierci można darować swoje narządy i tkanki innym, tj. osobom chorym, których narządy i tkanki nie działają. Zgodnie z prawem, mogą być one pobrane od każdego, kto nie sprzeciwił się temu za życia (nie złożył sprzeciwu pisemnie, ustnie lub poprzez wpis w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów). Tak więc możesz zostać dawcą, jeżeli nie odmówisz. Swoją pozytywną postawę wobec dawstwa możesz wyrazić aktywnie; wypełnij i miej przy sobie świadectwo woli oddania po śmierci części siebie dla ratowania innych oraz poinformuj o tym swoich bliskich. Dobrze, aby wiedzieli jakie w tej sprawie masz poglądy.
Dawcą możesz zostać także za życia!
Jeśli Twój stan zdrowia na to pozwala, z zachowaniem Twojego bezpieczeństwa możesz zostać żywym dawcą nerki lub fragmentu wątroby dla bliskiej Ci osoby.
Anonimowo możesz oddać komórki krwiotwórcze (szpiku lub krwi obwodowej), ratując życie chorej osobie – więcej informacji na temat dawstwa szpiku znajdziesz na stronie: www.szpik.info.
Jeśli stan zdrowia osoby na to pozwala, możesz zostać żywym dawcą nerki lub fragmentu wątroby. Narządy te można podarować tylko osobie, z którą łączą Cię więzy rodzinne lub szczególne względy osobiste.
Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie www.zgodanazycie.pl