Obchodzony 8 maja Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika to okazja do promowania wiedzy na temat tej choroby oraz ciągłe edukowanie społeczeństwa w celu zwiększenia szansy na wczesne wykrycie i skuteczne leczenie.
Rak jajnika jest jednym z najbardziej podstępnych typów nowotworów, często diagnozowany w zaawansowanym stadium, co utrudnia skuteczne leczenie. Rak jajnika jest nieprawidłowym i nieustającym wzrostem komórek nowotworowych wywodzących się z komórek jajnika. W ostatnich latach obserwuje się tendencję wzrostową zachorowalności na ten nowotwór. W Polsce znajduje się on na piątym miejscu wśród nowotworów u kobiet.
Częstość występowania raka jajnika wzrasta wraz z wiekiem, najwyższa zachorowalność u kobiet obserwowana jest w wieku 55 -79 lat. Około 15% rozpoznań raka jajnika dotyczy kobiet poniżej 40. roku życia, a 8% w najmniejszym stopniu zaawansowania jest rozpoznawanych u chorych poniżej 35. roku życia.
Najbardziej narażone na zachorowania są kobiety, u których obserwuje się m.in. takie czynniki ryzyka jak: zespoły dziedzicznego raka jajnika i piersi, nosicielstwo mutacji genów BRCA1, BRCA2, zespół Lyncha, bezdzietność, zaburzenie hormonalne lub leczenie lekami hormonalnymi. Warto pamiętać, że wczesne zdiagnozowanie raka jajnika umożliwia ustalenie odpowiedniego leczenia i daje lepsze rokowania na wyleczenie.
Typowe objawy raka jajnika obejmują: utrzymujące się wzdęcia, trudności w jedzeniu, szybkie uczucie sytości, ból miednicy/brzucha, objawy moczowe. Czasami mogą wystąpić inne objawy raka jajnika, takie jak: zmiany w funkcjonowaniu jelit, nieprawidłowe krwawienie (wszelkie krwawienia pomenopauzalne powinny zawsze zostać skonsultowane u lekarza), ekstremalne zmęczenie, niewyjaśniona utrata wagi.
Często objawy raka jajnika są mylone z innymi dolegliwościami i przyczynami, mniej poważnych chorób, zwłaszcza dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi (np. IBS lub zespołem jelita drażliwego), co często prowadzi do błędnej diagnozy. Większość pacjentów jest rozpoznawana dopiero w zaawansowanych stadiach choroby, gdy leczenie staje się trudniejsze.
Obchody Światowego Dnia Świadomości Raka Jajnika to okazja do podnoszenie świadomości społeczeństwa, w tym także kadry medycznej, na temat raka jajnika m.in. czynników ryzyka, wczesnych objawów i dostępnych metod diagnostycznych. Jest to szczególnie ważne, ponieważ nie ma rutynowego, prostego badania przesiewowego wykrywającego raka jajnika, a szybka interwencja daje szanse na wyleczenie.