Szczepionka na COVID coraz bliżej. Minister zdrowia Adam Niedzielski zdradził, kiedy Polska otrzyma najprawdopodobniej pierwsze dostawy preparatu. Szef resortu jest przekonany, że proces masowego szczepienia może rozpocząć się już w styczniu.
Minister zdrowia skomentował prace nad sprowadzeniem szczepionki na COVID. Potwierdził, że Polska uczestniczy w zakupie środków od trzech różnych producentów. - Wszystkie państwa UE reprezentuje komisja, która negocjuje z producentami. My mamy podpisane umowy i uczestniczymy w ramach trzech producentów - powiedział szef MZ.
Podkreślił, że "te umowy zabezpieczają w pełni populację Polski". - Mamy zagwarantowane szczepienia dla blisko 30 mln ludzi - dodał minister.
Niedzielski zapewnił, że szczepionka na COVID będzie w pełni dobrowolna. - Nie będzie obowiązkowego szczepienia. Wybór będzie należał do osoby, która się decyduje. Mamy zabezpieczone szczepionki dla populacji wszystkich dorosłych Polaków - tłumaczył.
Kiedy do Polski trafią pierwsze dostawy preparatu? - Mamy deklaracje, że nawet w grudniu. Przygotowujemy się na styczeń, żeby wprowadzić proces masowego sczepienia - stwierdził minister zdrowia.
- Chcemy przekonywać, dać wolny wybór. Nie jest tajemnicą, że ludzie mają wątpliwości. To jest szczepionka, która wchodzi na rynek i pojawia się po raz pierwszy w obrocie. Będziemy starali się dać gwarancję bezpieczeństwa i przekonywać - oświadczył szef resortu zdrowia.
Kto będzie mógł skorzystać ze szczepionki jako pierwszy? Adam Niedzielski mówi wprost: - Zdefiniowaliśmy grupy priorytetowe. Oczywiście zaczniemy od medyków, a potem służby mundurowe, potem pomyślimy o seniorach. Chcemy robić to sekwencyjnie - mówił szef resortu, podkreślając, że wśród seniorów najpierw szczepionkę dostaną osoby powyżej 75. roku życia.
- Będziemy schodzili w dół rocznikami. Jest powołany specjalny zespół, który opracowuje szczegóły i integruje wiele ministerstw - wyjawił, wyjaśniając, że powstaną specjalne centra dystrybucji szczepionek. - Chcemy takie centra utworzyć w regionalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa. One są w każdym województwie i mają odpowiednie infrastrukturalne przygotowanie, żeby przechowywać te szczepionki - dodał.