Od 2004 roku organizowany jest w Polsce Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją (z ramienia Zespołu ds. Walki z Depresją przy Ministrze Zdrowia), który został ustanowiony na 23 lutego przez Ministra Zdrowia Mariusza Łapińskiego w roku 2001.
Przyjęto zasadę, że – aby zwiększyć nośność omawianych problemów związanych z depresją – coroczne akcje związane z obchodami ODWzD będą zwracały uwagę na konkretne zagadnienia w kontekście zaburzeń depresyjnych.
Dotychczas ODWzD odbyły się pod następującymi hasłami:
2004 – Depresja – grupy ryzyka
2005 – Choroba afektywna dwubiegunowa
2006 – Depresja a choroby somatyczne
2007 – Depresja a lęk
2008 – Depresja wieku podeszłego
2009 – Depresja a ból
2010 – Depresja a bezsenność
2011 – Depresja a seks
2012 – Choroba afektywna dwubiegunowa
2013 – Depresja – cała prawda o lekach
2014 – Depresja z alkohol
2015 – Depresja u kobiet
2016 – Depresja a choroby serca
2017 – Depresja wieku podeszłego
2018 – Depresja – jak leczyć
2019 – Depresja a żywienie
2020 – Depresja a fobie
2021 – Depresja lekooporna
Celem Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją jest zwiększenie świadomości na temat tego schorzenia, jego objawów, konieczności diagnozowania i leczenia. W ramach kampanii od 22 do 26 lutego w godzinach 17-19 czynny też będzie Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji (22 594 91 00). Przy telefonie dyżurować będzie lekarz psychiatra.
Depresja jest długotrwałym zaburzeniem nastroju i emocji, które objawia się nie tylko smutkiem i przygnębieniem, ale też problemami z koncentracją, utratą zainteresowań, myślami samobójczymi, niską samooceną, zmniejszeniem apetytu i aktywności seksualnej oraz zaburzeniami snu - bezsennością lub nadmierną sennością.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa zaburzenia depresyjne za jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności zawodowej i społecznej. Według statystyk organizacji, są one obecnie czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie, a w 2020 r. przesunęły się na miejsce drugie po niedokrwiennej chorobie serca.
Szacuje się, że na świecie żyje ponad 120 mln ludzi chorych na depresję. Schorzenie to może dotyczyć nawet 17 proc. Polaków, w tym 10 proc. dorosłych. Zaburzenia depresyjne mogą wystąpić u każdego - niezależnie od płci (kobiety chorują jednak 2,5 razy częściej niż mężczyźni), wieku (depresja dotyka również dzieci), sukcesów zawodowych.
Obecnie znanych jest wiele skutecznych metod leczenia depresji. Podstawę terapii stanowią leki. Najpopularniejszymi są te, które oddziałują na poziom neuroprzekaźników w mózgu (tj. związków pośredniczących w komunikacji komórek nerwowych), takich jak serotonina, noradrenalina, dopamina.
Dostępne są coraz to nowsze leki, rzadziej stosuje się elektrowstrząsy czy fototerapię, czyli światłolecznictwo (głównie w depresji sezonowej).
Bardzo ważną, uzupełniającą rolę w leczeniu depresji odgrywa psychoterapia, która pomaga przetrwać trudne chwile na początku leczenia farmakologicznego (okres od 2 do 12 tygodni), gdy pacjent nie odczuwa jeszcze działania leku. Z obserwacji wynika, że jest to okres, w którym rośnie ryzyko prób samobójczych.
Depresja znacznie zwiększa ryzyko samobójstwa, dlatego przygnębienia utrzymującego się dłużej niż dwa tygodnie nie powinno się bagatelizować. Niestety, statystyki wskazują, że z pomocy specjalisty korzysta tylko od 20 do 50 proc. chorych.
Warto nie tylko z okazji tego dnia pamiętać o podopiecznych Fundacji Zbieramy Razem. Wielu z nich także systematycznie leczy się w specjalistycznych poradniach zdrowia psychicznego. Potrzebują Twojego wsparcia.