Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało, to święto ruchome. W 2021 r. Boże Ciało wypada 3 czerwca, w pierwszy czwartek miesiąca. Poszczególne diecezje w Polsce wydały zalecenia w sprawie organizacji procesji Bożego Ciała. W większości będą organizowane na terenach przykościelnych z zachowaniem zasad sanitarnych.
W związku ze zbliżającą się uroczystością, część diecezji wydała komunikaty w sprawie obchodów. W związku z aktualną sytuacją epidemiczną w tym roku nie odbędzie się centralna procesja Bożego Ciała w Warszawie.
Podczas uroczystości najpierw odbywa się Msza Święta, a później ulicami miast i wsi prowadzona jest procesja, która zatrzymuje się przy czterech przygotowanych wcześniej ołtarzach. Dla katolików w tym dniu udział w procesji nie jest obowiązkowy. Obowiązkowy jest za to udział w Mszy Świętej.
W komunikacie opublikowanym we wtorek na stronie diecezji warszawsko-praskiej bp pomocniczy tej diecezji Jacek Grzybowski poinformował, że kwestia zorganizowania procesji Bożego Ciała pozostawiona została w gestii "roztropnej decyzji" księży proboszczów.
- W miastach, w których był zwyczaj organizowania przez kilka parafii wspólnej procesji Bożego Ciała, w tym roku każda parafia zorganizuje procesję we własnym zakresie – poinformował bp Grzybowski.
Autorzy komunikatu opublikowanego na oficjalnej stronie diecezji kaliskiej zaapelowali, aby "nie rezygnować z tradycyjnych form liturgicznych z zachowaniem obowiązujących na ten dzień przepisów sanitarnych".
Podkreślili, że tam, gdzie jest to możliwe, celebrację mszy św. przed lub na zakończenie procesji należy zorganizować na zewnątrz kościoła.
Sekretarz Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie ks. Adam Polak poinformował, że na terenie archidiecezji częstochowskiej procesję eucharystyczną do czterech ołtarzy należy zorganizować wyłącznie wokół kościoła, w obrębie placu przykościelnego, a ołtarze należy urządzić na placu kościelnym.
Zastrzegł, że wszystkie uroczystości należy organizować z uwzględnieniem obowiązujących obostrzeń dotyczących liczby osób w kościele, dystansu między osobami oraz obowiązku zasłaniania ust i nosa.
W sprawie organizacji procesji Bożego Ciała w diecezji płockiej komunikat wydał wikariusz biskupi ds. sakramentalnych ks. Piotr Grzywaczewski. Zaznaczył, że kwestia ta została pozostawiona "roztropnej decyzji księdza proboszcza".
Podkreślił, że ewentualną organizację procesji poza terenem przykościelnym, należy uzgodnić z odpowiednimi władzami. "W tym dniu należy stworzyć wiernym możliwość całodniowej adoracji Najświętszego Sakramentu w świątyni (połączonej z możliwością spowiedzi). Gorąco zachęcamy by był to Dzień Eucharystyczny w parafiach" – zaapelował ks. Grzywaczewski.
W specjalnych wskazaniach opublikowanych na stronie diecezji elbląskiej biskup Jacek Jezierski zaznaczył, że decyzję, czy organizować procesję poza terenem przykościelnym podejmą księża proboszczowie.
- Dla uniknięcia dużych zgromadzeń polecam, aby w tym roku nie organizować procesji wspólnych kilku parafii – zastrzegł biskup elbląski.
W związku z aktualną sytuacją epidemiczną w tym roku nie odbędzie się centralna procesja Bożego Ciała w Warszawie. Procesje w parafiach archidiecezji warszawskiej będą mogły się odbyć według roztropnej decyzji proboszcza z zachowaniem obowiązujących przepisów sanitarnych.
Wydział duszpasterstwa ogólnego archidiecezji warszawskiej wydał komunikat w sprawie organizacji procesji.
"Mogą się odbyć w parafiach archidiecezji warszawskiej według roztropnej decyzji księdza proboszcza, z zachowaniem aktualnie obowiązujących przepisów sanitarnych, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 6 maja 2021 r." – napisał ks. Tadeusz Sowa moderator wydziałów duszpasterskich kurii metropolitalnej warszawskiej.
Biuro prasowe archidiecezji warszawskiej poinformowało, że w związku z sytuacją epidemiczną, w tym roku nie odbędzie się centralna procesja Bożego Ciała w Warszawie.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, potocznie nazywana w Polsce Bożym Ciałem, ustanowił dla całego Kościoła papież Urban IV w 1264 r. bullą "Transiturus". Jest to święto ruchome, w Polsce przypada w czwartek po uroczystości Trójcy Przenajświętszej. W tym roku będzie 3 czerwca. W Polsce Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy. Katolicy zobowiązani są do uczestnictwa w tym dniu w mszy świętej.
(PAP)