„Andrzej Duda wniósł do Sejmu projekt ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami” – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.
W poniedziałek 4 marca prezydent Andrzej Duda zdecydował o przekazaniu do prac parlamentarnych projektu ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami. Paulina Malinowska-Kowalczyk wyraziła nadzieję na to, że ustawa zostanie uchwalona przez parlament w niedługim czasie. Doradczyni prezydenta RP wskazała, że „jest to ustawa, na którą czeka środowisko związane z osobami z niepełnosprawnościami, ponieważ ta usługa może zmienić życie”.
Jak podkreśliła, dzięki zaproponowanym rozwiązaniom każda osoba z niepełnosprawnościami będzie mogła brać aktywny udział w życiu społecznym i zawodowym. – Proponujemy w naszym projekcie liczbę godzin asystencji od 40 do 200 godzin miesięcznie. Usługa ma być dostępna w każdym powiecie i ma być finansowana z budżetu państwa – poinformowała Paulina Malinowska-Kowalczyk.
Doradczyni prezydenta o szczegółach
Prezydencka doradczyni przypomniała, że zaprezentowany jesienią projekt został poddany konsultacjom społecznym. – Najważniejszy postulat dotyczył zwiększenia godzin asystencji i ta liczba godzin została poszerzona – wskazała. Jak dodała Paulina Malinowska-Kowalczyk, ustawa nie przewiduje szczególnych wymogów od osób, które będą chciały podjąć się funkcji asystenta osobistego. Jednocześnie zwróciła uwagę na konieczność odbycia szkoleń w tym zakresie.
– Szkolenia, które uwzględnia projekt ustawy, są podzielone na dwa rodzaje: skierowany do asystentów i koordynatorów, a także dla osób z niepełnosprawnościami. Szkolenia obejmują pozyskanie wiedzy z zakresu zapisów ustawy i podstawowych informacji dotyczących realizowania usług asystencji i standardów z tym związanych – poinformowała doradczyni prezydenta.