Zakład Ubezpieczeń Społecznych zintensyfikował kontrole poprawnego wykorzystania zwolnień lekarskich przez ubezpieczonych. Skrupulatne sprawdzanie, czy osoby, które otrzymały L4 korzystają ze zwolnień we właściwy sposób spowodował wstrzymanie wielu zasiłków chorobowych. Przed utratą pieniędzy może nas uratować konkretna liczba na zwolnieniu.
W 2023 r. kontrolerzy ZUS oraz wyznaczeni przez pracodawców badacze sprawdzili 461 tys. 200 osób na zwolnieniu lekarskim, co stanowi wzrost o 7,3 proc. w porównaniu do 2022 r. W wyniku tych kontroli wstrzymano wypłatę zasiłków chorobowych na kwotę aż 29 mln 300 tys. zł, o 33,2 proc. więcej niż rok wcześniej – informuje wprost.pl.
Czas spędzony na L4 powinien być wykorzystany na regenerację, co jest ściśle uregulowane przez przepisy. W przypadku L4 z kodem 1, pacjent powinien przebywać w domu, z możliwością wyjścia tylko do sklepu, apteki czy lekarza. Natomiast L4 z kodem 2 pozwala pacjentowi na poruszanie się, jeśli nie wpływa to negatywnie na stan choroby.
W przypadku kontroli, konsekwencje dla pacjenta zależą od kodu L4. Jeśli pacjent na zwolnieniu z kodem 1 zostanie zauważony poza domem lub wykonując np. prace ogrodowe, ZUS może cofnąć przyznany wcześniej zasiłek chorobowy, a jeśli zasiłek został już wypłacony - zażądać zwrotu pieniędzy.
Pracownicy ZUS oraz pracodawcy zatrudniający powyżej 20 osób mają prawo do przeprowadzania kontroli pracowników na zwolnieniu lekarskim. Kontrole mogą dotyczyć każdego pracownika na zwolnieniu, ale najczęściej dotyczą osób, które często korzystają ze zwolnień, zwłaszcza tych długotrwałych.
Jeśli kontrolerzy nie zastaną pracownika w domu, w razie możliwości odwiedzają go ponownie. Jeśli i druga wizyta zakończy się bezowocnie, pracownik ma możliwość przedstawienia swojej wersji wydarzeń. Decyzję ZUS można zaskarżyć do sądu, który często staje po stronie ubezpieczonych.
W kontekście rosnącej liczby kontroli zwolnień lekarskich, pracodawcy i pracownicy powinni być świadomi swoich praw i obowiązków. ZUS informuje na swojej stronie internetowej, że "wątpliwości pracodawcy, czy pracownik wykorzystywał zwolnienie lekarskie zgodnie z jego celem i czy ma prawo do zasiłku, rozstrzyga ZUS na wniosek pracodawcy".