Kleszcze czają się już praktycznie wszędzie, a nawet krótka wizyta w ogrodzie może sprawić, że padniemy ofiarą pajęczaków. Na szczęście istnieją metody, które skutecznie odstraszają te pasożyty.
Preparat przeciwko kleszczom
Sezon na kleszcze w pełni, a to oznacza, że każde wyjście na łono natury wymaga od nas ostrożności. Pasożyty są nie tylko uciążliwe, ale przede wszystkim roznoszą wiele niebezpiecznych chorób.
Po powrocie do domu nie zawsze łatwo się zorientować, że zostaliśmy zaatakowani. Ich obecność na ciele jest praktycznie niewyczuwalna, dlatego zawsze należy dokładnie sprawdzać skórę.
Przed kleszczami można się też chronić na wiele sposobów. Warto wybierać jasną odzież, ponieważ na takim materialne znacznie łatwiej je dostrzec. Ponadto niektóre zapachy skutecznie zniechęcają pasożyty do ataku.
Pajęczaki nie znoszą woni olejku eukaliptusowego, cytrynowego, miętowego, lawendowego. Odstrasza je także cedr, tymianek, geranium oraz zapach drzewa herbacianego.
By przygotować naturalny repelent, wystarczy wlać wodę do butelki ze spryskiwaczem i dodać kilka kropli olejku. Taką mieszankę możemy rozpylać na ubrania i skórę, zabiegi jednak trzeba w miarę często powtarzać.
Ziołowa ochrona
Na kleszcze istnieje jeszcze jeden sposób, jest bardzo stary i nieco zapomniany. Skuteczny w walce z pasożytami okazuje się także czystek. Niepozorna roślina odstraszy także innych krwiopijców - komary.
Czystek znany jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych i sprawdza się w przypadku problemów z układem oddechowym, przeziębieniu i grypie. Przeciwko kleszczom można go stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.
Pierwszą opcją jest picie naparu. Wystarczy filiżanka dziennie, najlepiej przygotowana z suszu. Co więcej, mikstura nie tylko zapobiegnie atakom pajęczaków, ale także wspomoże leczenie boreliozy.
Z naparu można także przygotować sprej. Mieszankę wystarczy wlać do butelki z atomizerem i postępować jak w przypadku preparatów na bazie olejów. Sposób nie tylko skuteczny, ale także naturalny i bezpieczny.