Kilkadziesiąt inhalatorów służących do domowych inhalacji oraz kilkadziesiąt pulsoksymetrów napalcowych przeznaczonych do wyrywkowej kontroli wysycenia tlenem hemoglobiny, czyli określania tak zwanej saturacji, zakupiła dla seniorów wymagających takiego leczenia i diagnostyki Fundacja Zbieramy Razem z siedzibą w Gdyni.
Ta pomoc trafia już przede wszystkim do tych seniorów, którzy przebyli covid-19, ale nadal muszą walczyć o każdy oddech. Wielu z nich nie stać na zakup urządzeń do inhalacji, tak zwanych inhalatorów, nie każdy z nich może sobie pozwolić na kupno pulsoksymetru, żeby kontrolować poziom saturacji.
Dynamiczny rozwój pandemii SARS-CoV-2 i prawie codzienne doniesienia o braku wolnych łóżek w szpitalach zwiększa zainteresowanie pacjentów preparatami mającymi na celu poprawę komfortu oddychania przy duszności towarzyszącej COVID-19. Pacjenci poszukują lżejszego oddechu którego mogliby użyć w razie potrzeby w warunkach domowych.
W ciągu ostatnich dni przestała być dostępna możliwość wypożyczania koncentratorów tlenu, na serwisach aukcyjnych widać początki spekulacji produktami z tlenem (puszki tlenowe) i wydłużenie czas dostaw do kilku tygodni, a apteki zgłaszają wzrost zainteresowania pulsoksymetrami.
Pacjenci zakażeni koronawirusem, którzy przechodzą infekcję łagodnie (skąpoobjawowo) lub wręcz bez objawów, nie wymagają pobytu w szpitalu. Wówczas na ogół nie jest konieczna żadna terapia. W przypadku wystąpienia gorączki mogą przyjąć leki przeciwgorączkowe, takie jak paracetamol czy ibuprofen. Zalecany jest także odpoczynek i doustne nawodnienie.
Wskazane jest również monitorowanie stanu zdrowia i nadzór lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz rodzinny pozostając z Tobą w kontakcie zdecyduje, czy i w którym momencie powinieneś udać się do lecznicy.
Jeśli pojawią się już problemy z oddechem, to w przypadku COVID-19 pacjenci lub ich opiekunowie mogą mieć trudność z określeniem, na ile poważne są odczuwane przez chorego dolegliwości. Istotnym parametrem świadczącym o wydolności płuc jest nasycenie, czyli inaczej saturacja krwi tlenem. Gdy saturacja spada, mogą pojawić się duszności i problemy z oddychaniem.
Wskaźnik saturacji - oznaczany symbolem SpO2 - wyrażany jest procentowo i nie powinien być niższy niż 95%. Oznacza to, że w momencie wykonania badania co najmniej 95% hemoglobiny powinno przenosić tlen do tkanek organizmu.
Warto jednak zaznaczyć, że o ile u zdrowej osoby wyjściowa saturacja może wynosić nawet 99%, to u pacjentów starszych, cierpiących na schorzenia płuc czy u palaczy, parametr ten może być już wstępnie obniżony (93-95%). Z niedotlenieniem organizmu mamy do czynienia, kiedy saturacja spadnie poniżej 90%.
Seniorzy otrzymują tę pomoc z fundacji na niezbędny okres, najczęściej do czasu zaopatrzenia lekarskiego. Po zwrocie do urządzeń i ich dezynfekcji, trafią one do kolejnych osób potrzebujących.