Alarmujące dane epidemiologów w Polsce. Liczba zachorowań na odrę i świnkę podwaja się w stosunku do ubiegłego roku. Eksperci odnotowali także trzy razy więcej chorych na różyczkę.
Dane opublikowane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Od 1 stycznia do 31 października tego roku zanotowano w Polsce dwadzieścia cztery przypadki odry, podczas gdy w tym samym okresie ubiegłego roku zaledwie dwanaście. I choć te liczby mogą wydawać się niewielkie, warto zwrócić uwagę, że oznacza to dwukrotny wzrost liczby zachorowań na odrę.
Równie alarmujące wydają się zestawienia pokazujące stopień zachorowalności na świnkę. Już w pierwszych dziesięciu miesiącach 2022 r. wykryto 779 przypadków tej choroby, podczas gdy rok temu było ich 392. Niepokoić mogą też dane dotyczące różyczki. W tym roku potwierdzono już 117 przypadków, a w analogicznym okresie w 2021 roku czterdzieści dwa.
Wpływ szczepionek na wzrost odporności populacyjnej jest mocno widoczny w przypadku złagodzenia objawów i przebiegu choroby w przypadku koronawirusa. Dlatego warto nie zapominać też o szczepieniach przeciwko innym chorobom zakaźnym i uchronić się przed chorobą, której przebieg, tak jak w przypadku różyczki może być szczególnie niebezpieczny u pacjentów w dorosłym życiu.
Infekcja różyczki przenosi się drogą kropelkową. U dzieci choroba najczęściej przebiega łagodnie lub bezobjawowo. Objawy występują zwykle po 14–21 dniach od infekcji. Pojawia się zaczerwienienie gardła, kaszel, katar, podwyższona temperatura i wysypka utrzymująca się do trzech dni. Obserwuje się silne powiększenie węzłów chłonnych za uszami i na potylicy.
Brak szczepień jest niebezpieczny szczególnie w przypadku odry, która bardzo łatwo się rozprzestrzenia wśród nieuodpornionych osób w każdym wieku. Zakażamy się kaszląc, a pierwsze objawy widoczne są po 10-12 dniach od zakażenia. Na 2-4 dni przed pojawieniem się charakterystycznej wysypki występuje gorączka, złe samopoczucie, zapalenie spojówek, katar, kaszel. Wraz z rozwojem choroby rośnie też temperatura ciała, a w jamie ustnej pojawiają się białe wykwity otoczone czerwoną linią. Czerwona wysypka stopniowo zlewa się w plamy i obejmuje całą głowę i ciało. Możliwe są także powikłania takie jak na przykład zapalenie ucha środkowego.
Eksperci przestrzegają także przed świnką, która atakuje ślinianki przyuszne. Ta podstępna choroba rozwija się nawet do dwóch tygodni od zarażenia.