5 lipca w Dzienniku Ustaw opublikowano znowelizowane rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie recept. Nowe przepisy zaczną obowiązywać 20 lipca 2024 roku.
Rozporządzenie wprowadza trzy kluczowe dla pacjentów zmiany, zgodnie z którymi osoba realizująca receptę w aptece otrzymuje możliwość:
określenia postaci jednostki dawkowania produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, w oparciu o posiadaną wiedzę;
wydania dwukrotnie większej, niż dotychczas, liczby opakowań produktu leczniczego albo wyrobu medycznego, w przypadku nieokreślenia na recepcie sposobu dawkowania w wymagany sposób;
wydania większej ilości produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, w przypadku gdy z podanej w recepcie liczby, wielkości opakowań, liczby jednostek dawkowania i sposobu dawkowania wynikają różne ilości produktu, środka lub wyrobu.
Ministerstwo Zdrowia argumentuje zmiany tym, że konieczne jest, aby w przypadku, gdy na recepcie nie wpisano, albo wpisano w sposób nieczytelny lub błędny jednostkę dawkowania leku lub wyrobu medycznego, osoba wydająca produkt w aptece mogła określić tę postać na podstawie posiadanej wiedzy.
To nie koniec zmian.
- Gdy na recepcie nie wpisano sposobu dawkowania, wpisano go w sposób nieczytelny lub błędny, proponuje się aby osoba wydająca mogła wydać ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego (zasada dotyczy produktów z refundacją), która nie jest większa od ilości zawartej w czterech, a nie jak obecnie w dwóch, najmniejszych opakowaniach - wskazuje resort.
Natomiast w przypadku pozostałych produktów (leków czy wyrobów medycznych bez refundacji) w czterech najmniejszych opakowaniach dostępnych w obrocie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Recepty w aptece po nowemu z ważnym wyjątkiem
Wyjątkiem od tej zasady pozostaną recepty, na których przepisano produkt leczniczy zawierający w swoim składzie środek odurzający lub substancję psychotropową. Tu sposób dawkowania musi zostać opisany w sposób precyzyjny, w przeciwnym razie nie można wydać leku na podstawie takiej recepty.
- Dodatkowo proponuje się wprowadzenie możliwości realizacji recepty, a tym samym – wydanie na jej podstawie produktu leczniczego, w tym przede wszystkim określonych kategorii leku recepturowego, jak również niektórych wyrobów medycznych, mimo nieokreślenia w recepcie sposobu dawkowania (sposobu stosowania, w przypadku wyrobów medycznych), zgodnego z wymaganiami zmienianego rozporządzenia w jego aktualnej treści - podkreśla MZ.