Światowy Dzień Farmaceuty obchodzony jest od 2010 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Farmaceutów Tureckich. Przypada 25 września. Data obchodów upamiętnia powstanie Międzynarodowej Federacji Farmaceutycznej 25 września 1912 roku. Celem święta jest pokazanie pozytywnego wpływu farmaceutów na nasze zdrowie.
W tym roku aptekarze „świętują” w szczególnych okolicznościach. Kolejny raz zwracano uwagę na rolę farmaceutów jako przedstawicieli zawodów medycznych. W czasie pandemii stanęli na pierwszej linii frontu. Zawód, który często jest w cieniu lekarza, jest równie ważny, odpowiedzialny i wymaga ogromnej wiedzy. To od farmaceuty zależy czy pacjent dostanie właściwie leki na swoje przypadłości zdrowotne. Czas podziękować im za ich ciężką pracę i pomoc chorym.
Farmaceuta, chociaż często kojarzony jest z typowym zawodem aptekarza, który doradza pacjentom w doborze leków, ma o wiele większy zakres obowiązków. Mało kto wie, że usługi farmaceutyczne są niezwykle rozbudowane. Praca farmaceuty to zarówno ocena i sporządzanie produktów leczniczych w laboratorium, jak i udział w badaniach klinicznych na terenie szpitala. Zawód ten wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i wymaga szczegółowej wiedzy. Nie bez powodu prawo do wykonywania zawodu farmaceuty mogą mieć tylko absolwenci medycznych szkół wyższych.
Praca farmaceuty ma niezwykle dużą ilość działań. Jedni pracownicy farmacji pełnią funkcję aptekarzy, pomagając chorym w doborze odpowiednich lekarstw, inni całe dnie spędzają w laboratorium. Do najważniejszych zadań farmaceuty podczas dnia pracy nalezą: sporządzanie i wytwarzanie produktów leczniczych, sporządzanie leków recepturowych i aptecznych, udzielanie porad dotyczących działania i stosowania leków, oraz w większości przypadków – kierowanie apteką. Farmaceuci pracują w trybie zmianowym, często odbywając dyżury nocne.
W Polsce święto farmaceutów obchodzone jest 14 maja. Na świecie pracownicy farmacji swój dzień celebrują 25 września.