Od roku rozliczenie z fiskusem jest dużo łatwiejszym przedsięwzięciem. A to za sprawą systemu Twój e-PIT, gdzie podatnicy mogą swoje gotowe zeznanie podatkowe. Obejrzenie go, wybór ulg, analiza, czy lepiej rozliczyć się z małżonkiem czy nie – trwa zaledwie kilka minut. Później wystarczy nacisnąć wyślij i tyle.
Kilka ostrzeżeń
Jeśli ktoś złoży zeznanie elektronicznie, to szybciej dostaje nadpłatę podatku. Zamiast trzech miesięcy, pieniądze spłyną do 45 dni. A bywa, że dużo szybciej.
Podatnicy narzekali, że nie widzą w systemie wszystkich źródeł dochodów. Tu akurat winę niekoniecznie musi ponosić ministerstwo. System bazuje na tym, co przesłały firmy. Powinny to zrobić – drogą elektroniczną – do końca stycznia. Ale jeśli się nie wyrobiły i wysłały deklaracje do resortu później, to i później trafiły one do systemu.
PIT-em dla młodych
Od 1 sierpnia 2019 r. obowiązuje zwolnienie z opodatkowania wynagrodzeń osób, które nie ukończyły 26. roku życia. Chodzi o dwa miliony osób zatrudnionych na umowie o pracę, pracę nakładczą i zlecenie (czyli nie w sytuacji, gdy ktoś ma własną firmę lub umowę o dzieło). Przy pensji minimalnej daje to ok. 133 zł ekstra miesięcznie (uwaga - nadal płaci się składkę na ubezpieczenie zdrowotne!).
Paskudne wnyki
Bramki e-PIT w US wykazują błędy i nie przejmują formularzy składanych za najmłodszych podatników. Na forach kadrowo-płacowych burze mózgów trwają od rana do nocy. Infolinia podatkowa rozgrzana do czerwoności - alarmowali eksperci podatkowi z firmy Grant Thornton. Okazało się, że wskazówki udzielane przez Krajową Informację Skarbową są niezgodne z tym, co uważa Ministerstwo Finansów. Dopiero 16 stycznia resort raczył sporządzić instrukcję jak wypełnić PIT z uwzględnieniem tzw. ulgi dla młodych.
A chodziło o drobiazg, w którym miejscu na formularzu należy wykazać przychody uzyskane przez podatnika. Jeśli jednak pracodawca się pospieszył i wysłał zbyt szybko formularze, to powinien je skorygować. Trzeba również uważać, czy pracodawca wysłał PIT-11 na prawidłowym formularzu, bo tylko PIT-11 w wersji 25. pozwala na uwzględnienie ulgi dla młodych pracowników.
Jeśli ktoś ma dochody z jednego źródła, czyli etatu, można deklarację wysyłać szybko. Jeśli jednak tych źródeł dochodu jest więcej albo jest się osobą pracującą poniżej 26. roku życia, to z ostrożności podatkowej lepiej całe zeznanie mocno sprawdzić i ot tak, na wszelki wypadek poczekać, czy przypadkiem coś się tu nie zmieni.
Firmy z e-PIT nie skorzystają
Po odejściu ze stanowiska ministra finansów Teresy Czerwińskiej prace nad systemem Twój e-PIT jakby wytraciły impet. W tym roku za kilka milionów osób prowadzących firmy skarbówka miała sama sporządzić zeznanie podatkowe. Politycy obiecali coś, czego skarbówka dotrzymać nie była w stanie. Do sporządzania takich zeznań po prostu nie ma odpowiednich danych. Przesyłając miesięczne lub kwartalne zaliczki na podatek, przedsiębiorca w żadnym stopniu nie deklaruje choćby kwot przychodów lub poniesionych kosztów. To jak go rozliczyć? Ministerstwo Finansów wycofało się rakiem z obietnicy. Przed świętami Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ten pomysł wyrzuca do kosza, a następnie szybciutko go uchwalono. To oznacza mimo wcześniejszych zapowiedzi, że MF nie przygotuje dla przedsiębiorców zeznań rocznych w ramach Twój e-PIT. PIT z działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej nadal będzie trzeba rozliczyć samodzielnie.
Jak rozliczyć najem mieszkania?
Po raz pierwszy w systemie znajdą się zeznania osób zarabiających na wynajmie swoich mieszkań. Chodzi o około 700 tys. osób, które rozliczają się według skali podatkowej (PIT-36) jak i ryczałtem (PIT- 28). W PIT-28 podatnik otrzyma informację o kwocie zaliczek wpłaconych na konto urzędu skarbowego, numer rachunku bankowego. Podatnik uzupełnia zeznanie o przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
Przy PIT-36 jest tak samo
Przekładając to na język polski, komunikat brzmi: drogi podatniku, owszem w systemie są informacje, ile zapłaciłeś nam zaliczek. Ale resztę, czyli przychód i w przypadku PIT-36 również koszty, uzupełnij sobie sam. Dasz radę, prawda? W końcu robiłeś to przez lata.
Co z ulgą na dzieci?
Od tego roku (tj. w rozliczeniu za 2019 r.) dane dot. ulgi na dzieci urodzone w 2019 r. znajdą się już automatycznie w zeznaniu dzięki integracji usługi Twój e-PIT z rejestrem PESEL. Podatnik nie będzie musiał ich już wpisywać samodzielnie, tak jak to miało miejsce w ubiegłym roku - chwali się resort. Jak ktoś wpisał ulgę w poprzednim roku, to ulga ta jest przeniesiona i przypisana temu samemu podatnikowi i w tym roku.
Kto musi mieć mikrorachunek?
Na początku roku fiskus nałożył na nas nowy obowiązek. Każdy musi mieć własny numer rachunku do rozliczeń ze skarbówką. Jak stworzyć sobie mikrorachunek? Wystarczy zalogować się na stronie i podać PESEL. Jeśli ktoś ma zamiar rozliczać PIT za pomocą serwisu Twój e-PIT, to znajdzie tam swój numer mikrorachunku z automatu. Znajdzie go oczywiście, jeśli zeznanie wykaże niedopłatę.
Czy jeśli ktoś jest emerytem rozliczanym przez ZUS, to czy też ma obowiązek generowania mikrorachunku podatkowego? Twój numer mikrorachunku powinieneś sprawdzić w sytuacji, kiedy masz do zapłaty PIT, CIT lub VAT (z wyłączeniem karty podatkowej, VAT-14, VAT w imporcie). Jeśli nie wpłacasz tych podatków, nie musisz sprawdzać numeru mikrorachunku. Przelew podatku dla fiskusa można zrobić z poziomu systemu Twój e-PIT. Od ręki można zapłacić, jednak tylko mając konto w Millennium, Iteligo, iPKO Idea Bank.
Kalendarium
Od 15 lutego będzie można zobaczyć w usłudze Twój e-PIT sporządzone przez fiskusa zeznanie podatkowe. 45 dni - tyle czasu ma skarbówka na zwrot nadpłaty (oczywiście od złożenia zeznania, ale nie wcześniej niż od 15 lutego 2020 r.). 30 kwietnia - do tego dnia należy złożyć swój PIT. Jest tu jeden wyjątek. Na złożenie deklaracji PIT-28 (czyli zeznania, w którym podatnicy wykazują przykładowo przychody z najmu, dzierżawy) podatnicy mają czas do 2 marca 2020 r.